Borsa Yorumları

Bu Lityum Hissesi Yükselişe Hazır!

December 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Lityum Hissesi Yükselişe Hazır!

Cowen’a göre 2023 için en iyi tercihlerden biri Piedmont Lithium (PLL). 

Gelişmekte olan lityum üreticisini “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu ile tavsiye eden analist David Deckelbaum, güçlü emtia fiyatları ve muhtelif Kuzey Amerikan projelerini dikkate alarak hissenin önümüzdeki yıl 60%’tan fazla yükselebileceğini söyledi. 

Deckelbaum çarşamba günkü bilgilendirme yazısında, “Bize göre, PLL 2023’te önemli bir yükseliş gerçekleştirmek üzere start çizgisinde hazır bekliyor. Çünkü, süregelen güçlü lityum fiyatları şirketin yeniden işletilmeye başlanan Quebec’teki NAL madeniyle elde ettiği, düşük fiyatlanmış ilk nakit akışıyla kesişiyor” ifadelerini kullandı. 

Deckelbaum yazısında ayrıca, “Görüşümüze göre, gelecekte olabilecek “offtake” duyuruları, Ghana ve Carolina izinlerine ilişkin yeni bilgiler diğer çeşitli katalizörler hisseyi bizim fiyat hedefimiz olan hisse başına 90 dolar seviyesine tırmandıracak” dedi. 

Benchmark Mineral Intelligence’tan alınan verilere göre Piedmont Lithium (PLL) bu yıl, lityum fiyatlarının 150%’den fazla yükselmesi nedeniyle sektör üstü bir performans gösterdi. 2022’de S&P 500 yaklaşık 18% düşerken, şirketin hisseleri 4%’ten fazla değer kazandı. 

Bilgilendirme yazısına göre, yatırımcılar hisseyi olumlu etkileyen diğer katalizörleri yine de yeterince dikkate almıyor. ABD’de enerji altyapısında fosil yakıtlardan farklı enerji kaynaklarına doğru bir dönüşüm gerçekleşiyor ve otomobil üreticileri elektrikli araç üretme konusunda bir yarış içerisinde. Piedmont’un (PLL) bu ortamdan kârlı çıkacağı öngörülüyor. 

Piedmont (PLL) eylül ayında, doğu Tennessee’de yeni bir lityum arıtma tesisi kurmayı planladığını duyurmuştu. Yazıya göre bu tesisin 2025 itibarıyla ülkedeki en büyük lityum arıtma tesisi olacağı tahmin ediliyor. Bu tesisin, yaklaşık 500.000 elektrikli aracın yıllık ihtiyacını karşılayacak şekilde yılda 30.000 metrik ton lityum üretmesi planlanıyor. 

Yine de şirketin şimdilik ABD’de aktif bir lityum madeni yok; Quebec ve Gana madenlerindeki üretimlere bağımlı. Bilgilendirme yazısına göre Piedmont (PLL), 2023 yılının ilk yarısında hayata geçmesi planlanan ve yatırımcıların çok dikkate almadığı Quebec, Kanada’daki Kuzey Amerika Lityum canlandırma projesinde de pay sahibi. Ayrıca, kendi şirket merkezinin bulunduğu Kuzey Carolina’da yürüttüğü başka bir proje daha var. 

Bilgilendirme yazısında, “PLL, ABD pil tedarik zincirinin geliştirilmesi adına, bize göre yeterli seviyede fiyatlanmamış, sadece bu alana ağırlık veren ve gelişime açık bir gidişat sergiliyor” denildi. 

Cowen’in belirlediği 90 dolarlık fiyat hedefi, Piedmont (PLL) hisselerinin salı günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 65% yükseliş potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Bu Lityum Hissesi Yükselişe Hazır!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC