Borsa Yorumları

Bu Hisselerde Fırsat Var!

January 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisselerde Fırsat Var!

Bulut bilişim, kurumsal yazılım, ve siber güvenlik hisseleri 2022’de piyasaya kıyasla sektör altı performans gösterdi. Ancak önde gelen analistlerden biri bu alanda fırsatlar olduğunu görüyor.

Portföyünde Salesforce (CRM), Adobe (ADBE) ve Shopify (SHOP) hisselerini tutan Wisdom Tree Cloud Computing ETF, geçen yıl 51%’den fazla değer kaybetti. First Trust Nasdaq Cybersecurity ETF ise 26%’dan fazla düşüş yaşadı. 

Faiz oranlarındaki hızlı artış ve ABD dolarındaki yükseliş, gelirlerini önemli ölçüde uluslararası pazarlardan sağlayan bu tür yüksek büyüme hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. 

Faiz oranlarının sektör üzerindeki etkileri hakkında CNBC PRO’ya konuşan Wedbush teknoloji analisti Dan Ives şu ifadeleri kullandı: “Ne yapacağı öngörülemeyen en büyük etken şu. Bizim gördüğümüz riskin kaynağı FED. Faiz oranlarında gaza basmaya devam ediyorlar. Teknoloji hisselerinin satılmaya devam edildiğini görüyorsunuz. Bana göre şimdi en büyük endişe bundan sonraki adımın ne olacağının bilinmemesi. Daha yumuşak bir makroekonomi mi?” 

Ives, son dönemdeki kötü hisse performanslarına rağmen sektöre ve şirketlerin bulut platformuna geçiş trendine olumlu bakmayı sürdürüyor. 

Analist, “Önemli olan şu ki, henüz iş yükünün 50%’sinden azı bulutta, yani dönüşüm hala devam ediyor. Ama şüphesiz zırhta çatlamalar, bazı geri çekilmeler ve daha uzun satış döngüleri görmeye başlıyoruz” dedi.

İşte İlk Tercihler

Ives, sektördeki ilk favorisinin Microsoft (MSFT) olduğunu söyledi. Ives’in diğer favorileri Salesforce (CRM), Zscaler (ZS), Palo Alto Networks (PANW) ve Crowdstrike (CRWD).

Ancak Ives önümüzdeki yılda hisseler ve özellikle daha küçük çaplı olanlar için başka bir büyük itici güç öngörüyor: muhtemel birleşmeler

Prequin’in son verilerine göre özel sermaye şirketleri dünya çapında yaklaşık 940 milyar dolar “hazır paraya”, yani henüz yatırıma dönüştürülmemiş paraya sahip. Bu kaynağın bir kısmı bulut segmentine kayabilir.

Olası tasfiye adayları ve bulut segmentinin 2023 görünümü hakkında daha fazla bilgi için, PRO takipçilerine özel yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu Hisselerde Fırsat Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC