Borsa Yorumları

Bu Hisseler Veri Merkezi Patlamasına Öncülük Ediyor – TD Cowen

May 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bu Hisseler Veri Merkezi Patlamasına Öncülük Ediyor – TD Cowen

TD Cowen’ın 11 analistine göre, bazı hisseler veri merkezlerindeki hızlı büyümeden kaynaklanan olası bir güç kaynağı darboğazından faydalanmak için oldukça iyi konumlanmış durumda.

TD Cowen’dan Michael Elias’ın raporuna göre, ABD’nin elektrik yükündeki on yıllık sabit büyümenin ardından, yapay zekâ odaklı veri merkezi talebi ve elektrikli araç kullanımının artması elektrik talebinde şaşırtıcı bir ivme yaratıyor.

Elias, bu durumun büyük enerji pazarlarında ve nüfus merkezlerinde elektrik iletim kısıtlamalarına yol açacağını, dünyanın en büyük veri merkezi pazarı olan Kuzey Virginia’nın 2027 kışında, Silikon Vadisi’nin ise 2034 yazında güvenilir enerjiden yoksun kalacağının tahmin edildiğini belirtti.

Bu elektrik ihtiyacı kıtlığına rağmen analist, Amazon (AMZN) ve Oracle (ORCL) dahil olmak üzere hiper ölçekleyicilerden ve üçüncü taraf veri merkezi operatörlerinden üretici yapay zekâ iş yüklerini desteklemek için gereken gücü güvence altına alan “evrimsel bir hamel” gördüğünü söyledi. Bu şirketler, elektriğin mevcut olduğu yerlerde veri merkezleri inşa ediyor, iletim hatlarına yatırım yapıyor ve nükleer enerji kullanımını araştırıyorlar.

Aşağıda, Elias’a göre veri merkezi talebinden ve fosil yakıtlara daha az bağımlı olan daha yeşil enerji kaynaklarına yönelme de dahil olmak üzere, mevcut görünümden faydalanabilecek bir grup hisseyi inceleyebilirsin:

  • Digital Realty Trust (DLR)
  • Vertiv (VRT)
  • Brookfield Renewable Partners (BEP)
  • NuScale (SMR)
  • Infineon (IFNNY)
  • Coterra (CTRA)

🎯 Elias, büyük pazarlarda artan veri merkezi kiralama oranlarının ve güç kısıtlamalarının Digital Realty için “giderek daha pozitif” bir nakit değerleme fırsatı yaratacağını söyledi. Bunun nedeni, Digital Realty gibi yerleşik oyuncuların, hiper ölçekleyiciler ve işletmelerin gecikmeye duyarlı iş yüklerini (yapay zekâ çıkarımı gibi anında işleme ve yanıt gerektiren bir tür hesaplama görevi) bu pazarlara taşımak için çok az alternatifi kalması nedeniyle fayda sağlayacak olması.

Elias, “Dünya çapında geniş alana yayılmış toptan veri merkezlerinin sahibi ve işletmecisi olarak Digital Realty’nin veri merkezlerinin ölçeği, onu büyük yapay zekâ iş yüklerine ev sahipliği yapmaya uygun hale getiriyor. Bu noktada, Digital Realty’nin önceki rekor kiralama seviyelerini anlamlı bir şekilde aşan 252,1 milyon dolarlık rekor birinci çeyrek rezervasyonlarının da gösterdiği gibi, veri merkezleriyle ilişkili talepte bir artışa tanık olduk.” diyor.

Digital Realty hisseleri bu yıl 6,7% artış gösterdi ve analistler, hissenin salı günkü kapanıştan itibaren yaklaşık 3% daha değer kazanabileceğini düşünüyor.

🎯 Uluslararası bir yenilenebilir enerji üreticisi ve geliştiricisi olan Brookfield Renewable Partners da veri merkezi patlamasından yararlanan bir diğer şirket.

Katalizörlerden biri: Brookfield’ın Microsoft’un (MSFT) 2030 yılına kadar karbon nötr olma çabasının bir parçası olarak 2026 ve 2030 yılları arasında ABD ve Avrupa’da 10,5 gigawatt’tan fazla yeni yenilenebilir enerji kapasitesi sağlamak için yeni rüzgar ve güneş enerjisi çiftlikleri geliştirmek üzere teknoloji devi ile yaptığı ortaklık.

Analist Sean Steuart, “Kısa süre önce imzalanan bu anlaşma, BEP’in veri merkezi talebiyle ilişkili kurumsal momentumuna maruz kalmasının açık bir örneğidir. BEP’in bir teknoloji öncüsüne geniş ölçekte temiz enerji çözümü sunma kabiliyetinin onaylanması anlamına geliyor.” yorumunu yapıyor.

FactSet anketine katılan analistlerin Brookfield için konsensüs “AL” notu ve 29,62 dolar seviyesinde hedef fiyatı, bu da hissede önümüzdeki 12 ay içinde 6,7%’lik potansiyel bir artış anlamına geliyor. Hisse, 1 Mayıs’taki Microsoft ortaklığı duyurusuyla geçtiğimiz ay yaklaşık 32% değer kazandı ve bu yıl şu ana kadar yaklaşık 5,6% yükseldi.

🎯 Nükleer enerji cephesinde TD Cowen, NuScale Power’ı en iyi seçim olarak adlandırıyor.

NuScale’in halka açık ilk Küçük Modüler Reaktör tasarımcısı olduğunu belirten TD Cowen, 50MWe güç modülü için Nükleer Düzenleme Komisyonu tasarım sertifikasına sahip ilk şirket olduğunu da sözlerine ekledi. 

Nükleer enerji – özellikle küçük modüler reaktörler – fosil yakıtlara çevre dostu bir alternatif olarak artan elektrik talebini karşılamanın bir yolu olarak görüldüğünden, NuScale 2023’te 68% düştükten sonra 2024’te 188% ralli yaparak neredeyse üç kat değer kazandı.

Bu Hisseler Veri Merkezi Patlamasına Öncülük Ediyor - TD Cowen

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC