Borsa Yorumları

Bu Hisseler Güvenli Yatırım Olabilir!

November 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisseler Güvenli Yatırım Olabilir!

Hisseler için fırtınalı geçen bir yılın ardından çoğu yatırımcı piyasaların artık bir dönüm noktasına geldiğini düşünüyor. 

Ancak birçok Wall Street bankası ayı piyasasının sonuna gelindiğine ikna olmamış durumda ve yatırımcılara önümüzdeki aylarda defansif kalmalarını tavsiye ediyor. 

Hisse senedi piyasasının dibe ulaştığına dair emarelerin henüz belirmediğine inananlardan biri de Goldman Sachs. Banka stratejistlerinin kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, hisse senedi piyasasının henüz dip noktaya ulaşmadığından yatırımcıların 2023’e girerken defansif konumlanmaya devam etmeleri gerektiği belirtildi. 

Goldman’dan Christian Mueller-Glissmann ve Cecilia Mariotti ise, “Yükselen reel getirilerin sonucu olan ufuktaki karşıt rüzgarlar ve süregelen büyüme belirsizliği sebebiyle önümüzdeki 3 ay nispeten savunmada kalıyoruz” ifadelerini kullandılar. 

Benzer şekilde Barclays de 2023’te hisseler için görünümün “son derece zorlu” devam edeceğine inanıyor ve önümüzdeki yıl sığ bir resesyon yaşanacağını öngörüyor. Bu arada Citigroup dünyanın “bir aşamalı resesyonlar yılına” girmekte olduğuna ve hisse başına kazanç rakamlarının daha da düşeceğine inanıyor. 

Chris Montagu liderliğindeki Citi analistleri pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, “Bu yüksek enflasyon ve merkez bankasının şahin politikası bir araya geldiğinde, yüksek volatilitenin de gösterdiği gibi, seçimin Değer yönünde mi yoksa Büyüme yönünde mi olması gerektiğini anlamak artık çok zor. Tüm bu gelişmeler, daha defansif bir pozisyon alma tercihine işaret ediyor” ifadelerine yer verdiler. 

Goldman Sachs’ın yakın zamanda yayımladığı bir bilgilendirme yazısında da tavsiye edildiği gibi, defansif pozisyon almanın tek yolu güçlüklere rağmen esnek marjlar sağlayan şirketlerin hisselerini almak.

 Defansif Hisseler

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal (MT) listede kendisine yer bulanlardan. FactSet verilerine göre şirket geçtiğimiz üç yılda brüt marjını 24,8% oranında arttırdı ve önümüzdeki 12 ayda 29,2% daha arttıracağı öngörülüyor.

Takip eden analistlerin 60%’ı tarafından “AL” notu ile tavsiye edilen hissenin yukarı yön potansiyeli ortalama 26,3% olarak belirlendi. 

Listede yer alanlardan biri de Bath & Body Works (BBVI). Perakende şirketi bu ay başlarında beklentileri aşan bir üçüncü çeyrek sonuç raporu açıkladı ve aylar sonra dikkate değer bir dönüş hamlesi yaparak mayıs ayında düşürmüş olduğu tüm yıl kâr tahminlerini yukarı çekti. 

Milyarder koruma fonu yöneticisi Daniel Loeb’in Third Point şirketi kasım ayının ortalarında bu şirkette 265 milyon dolar değerinde pozisyona sahip olduklarını açıkladı. Bath & Body Works’e olumlu bakan tek isim Loeb değil. Takip eden analistlerin 71,4%’ü hisseyi “AL” notu ile tavsiye ederken, yükselme potansiyelini ortalama 24,3% olarak belirledi. 

Listede yer alan diğer hisseler ise gıda dağıtım firması DoorDash (DASH) ve ABD’li gıda şirketi Bunge (BG)

Bu Hisseler Güvenli Yatırım Olabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC