Borsa Yorumları

Bu Hisseler 2023’te Tercih Edilebilir!

November 18, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisseler 2023’te Tercih Edilebilir!

Wolfe Research’ten yapılan açıklamaya göre, bu yıl yatırımcıların pek sevmediği birkaç hisse senedi 2023’te yeni bir performans sayfası açacak gibi görünüyor.

Pek çok piyasa katılımcısı, hisse senetleri için önümüzdeki süreçte daha sıkıntılı günlerin geleceğini ve bu sıkıntıların bu yıl yaşanan keskin geri çekilmenin de ötesinde olacağını ifade ediyor. Barclays’ten gelen açıklamada, FED’in ekonomi için yumuşak bir iniş yapmaya çalıştığı bu dönemde gelecek yılın makro ortamı “kesinlikle olumsuz” görünüyor. 

Barclays’ten Ajay Rajadhyaksha gönderdiği bir bilgilendirme notunda, “Dünya, son yılların en zayıf büyüme yıllarından birine hazırlanıyor. Geçmiş resesyonların aksine, yaklaşmakta olan ekonomik çöküşün sancıları başlasa bile para politikası kısıtlayıcı olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. 

Tüm bunlara rağmen, bu yıl gözden düşen bazı hisse senetleri birtakım olumlu sinyaller vermeye başladı. Bu sinyaller buradan geri dönebilecekleri anlamına gelebilir. 

Wolfe Research, takip eden analistlerin 40%’ından daha azının “AL” notu verdiği ilgi görmeyen hisse senetlerini araştırdı. Bu hisse senetleri; CEO değişikliği, yüksek artışlı serbest nakit akışı özkaynak getirisi, hisse başına kazanç büyümesinin hızlanması, kazanç kalite puanının 20’nin üzerinde olması veya açığa satış oranının düşük olması gibi olumlu işaretlerden herhangi ikisini gösteriyor.

Pandemide ağır darbe alan Carnival (CCL) bu yıl 50’den fazla düşüş kaydetti. Üstelik, kruvaziyer şirketini bir alım fırsatı olarak değerlendiren analistlerin oranı yalnızca 27%. Hal böyleyken, kruvaziyer tur operatörü ağustos ayında yaptığı açıklamada, bir CEO değişikliği yapıldığını ve bu hamlenin yatırımcılar için şirketin “resetlenmesi” olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Wolfe Research’ten yapılan açıklamaya göre, Carnival’ın kazanç rakamlarını 647% oranında büyütmesi bekleniyor. 

Sahip olduğu platformu paraya çevirmek için uğraş veren Pinterest (PINS) bu yıl 30% düşüş kaydetti. Yine de yatırımcılar, e-ticaret çalışmalarının haziran ayında göreve gelen CEO Bill Ready liderliğinde hızlanacağı konusunda umutlu. 

Goldman Sachs analisti Eric Sheridan geçen ay gönderdiği bir yazıda, kıdemli liderlere güven aşılayan bir toplantının ardından Pinterest hisselerinin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti.

Sheridan bu yazısında, “Yapmış olduğumuz son sektör kanalı denetimi ve üçüncü taraf veri çalışmaları, alışveriş/ticaret fırsatlarına ters yönetim uygulamaları olsa da, Pinterest’in gelir kaynaklarını artırma ve reklam bütçeleri pastasından daha büyük pay alma kabiliyetine güvenimizi artırdı.dedi.

Wolfe Research’ten yapılan açıklamaya göre Pinterest’in açığa satış oranı sadece 5,5%. 

American Airlines (AAL) hisseleri bu yıl yaklaşık 22% düşüş kaydetti. Wolfe Research’e göre her şeye rağmen havayolu şirketinin 2022 ikinci çeyrek kazanç kalite skoru 96 olarak gerçekleşti ve kazanç rakamının 17% oranında büyümesi öngörülüyor. 

Listedeki diğer hisse senetleri şunlar: T. Rowe Price (TROW), Under Armour (UAA) ve DocuSign (DOCU).

Bu Hisseler 2023’te Tercih Edilebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC