Borsa Yorumları

Bu Hisse 20% Yükselebilir!

November 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisse 20% Yükselebilir!

Jefferies pazartesi günü yaptığı açıklamada, her 10 genetik mutasyondan dokuzuna karşı etkili olabilecek bir gen tedavisi üzerinde çalışan Prime Medicine (PRME) şirketinin hisselerinin hızla yükselebileceğini ifade etti.

Analist Eun K. Yang, bu biyoteknoloji hissesini “AL” notu ile derecelendirdi ve fiyat hedefini cuma günkü kapanış seviyesinin 21% üzerinde yani 25 dolar olarak belirledi. Şirket 20 Ekim’de ilk halka arzını gerçekleştirmişti.

Yang müşterilere gönderdiği bir bilgilendirme notunda, “Genetik ilaç alanında önemli gelişmeler oluyor. Mevcut teknolojiler, hastalıklara sebep olan çeşitli mutasyonları ve DNA değişikliklerini kesin ve etkin bir şekilde düzeltebilecek çeşitliliği sağlama noktasında yetersiz kalıyor. PRME, Prime Editing teknolojisinin getirdiği temel avantajların; çeşitliliğinden, kesinliğinden, etkinliğinden ve genişliğinden kaynaklandığına inanıyor” ifadelerini kullandı.

Yang, Prime Medicine şirketinin, yaklaşık 75.000 bilinen genetik mutasyon türünün 90%’ına karşı etki olacak tek seferlik tedavileri teorik olarak kullanabilen, “bul-değiştir” şeklindeki genom düzenleme çalışmasına yoğunlaştığını dile getirdi. Bu çalışma, belirtilen genetik sorunların sadece 30%’unu kapsayan temel düzenleme yöntemine kıyasla büyük bir gelişme.

“Bul-değiştir” yönteminin, hedeflenenin dışında bir düzenleme yapmadan veya DNA sarmal çiftlerini parçalamadan daha fazla gen dönüşümü yapabileceğini ve bunun da daha etkili olmasını sağlayacağını ifade eden Yang, bu yeni teknik sayesinde yeni genler ekleme yöntemini kullanan tedavilerin aksine doğal genlerde düzenleme yapıldığını ve “bir kerelik” tedavi olarak adlandırılan tedavi yöntemiyle DNA’yı düzelttiğini belirtiyor.

Bununla birlikte şirketin önünde uzun bir yol olduğunu da söyleyen analist, hayvanlar üzerindeki deneylerin 2023’te veya sonrasında, insan deneylerinin ise 2024 veya 2025’te başlaması gerektiğinin altını çizdi. Hayvan deneyleri veya klinik testler başarısız olursa ya da daha fazla rakip firma ortaya çıkarsa hissenin yara alabileceği ifade ediliyor.

Prime halihazırda yaklaşık 20 adet erken evre programı yürütüyor. Bu programların bir çoğu Wilson hastalığı gibi altında yatan genetik mutasyonun belirlendiği hastalıkları konu alırken, bazıları da bilim insanları tarafından henüz tam olarak anlaşılamamış ALS gibi hastalıkları hedefliyor. Yang’ın tahminine göre Prime, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alma sürecine 2030 civarında başlayabilir.

Yang, “geniş sürecin” potansiyel ticari pazarlarda çeşitliliğe izin verdiğini ve aynı zamanda lisanslama veya iş birliği fırsatları açısından güçlü bir potansiyel doğurabileceğini de vurguladı.

Bu Hisse 20% Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC