Borsa Yorumları

Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Enerji Hisseleri!

October 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Enerji Hisseleri!

Hisse senetleri, haftanın başlarında büyük bir ralli yaptı ancak cuma gününe doğru hız kaybetti. Dow Jones Sanayi Ortalaması haftayı 2% artışla kapatırken S&P 500 haftalık 1,5% kazanç elde etti ve NASDAQ Composite de yaklaşık 0,08% yükseldi. Haftanın başlarında bu rakamlar 5%’in üzerindeydi. 

Enerji isimleri ise haftanın ilerleyen saatlerinde ivme kazandı. OPEC+ cephesinden gelen büyük çaplı üretim kesintisi, petrol fiyatlarını artırdığı için bu hafta piyasanın en büyük kazananları enerji isimleri oldu. Petrol ihraç eden ülkeler, 2 milyon varillik üretim kesintisi yapacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın hemen akabinde petrol fiyatları sıçradı ve WTI (Batı Teksas Ham Petrolü) cuma günü erken saatlerde varil başına 90 doları aştı. 

Bu gelişmeler, enerji sektörünün yükselmesine yardımcı oldu. Energy Select SPDR Fonu, bu hafta 15% artışla 13 Kasım 2020’den bu yana en iyi haftalık rakamlarını elde etmeye doğru ilerliyor. 

Bu arada, haftanın en iyi performans gösteren ilk on S&P 500 hissesinden sekizi enerji isimlerine ait. Bu hafta yaklaşık 30% artış gösteren tıbbi cihaz şirketi DexCom (DXCM) ve kabaca 20% yükselen teknoloji firması Western Digital Corporation (WDC) ise enerji hisseleri dışında listede yer alan diğer iki isim.

Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Enerji Hisseleri!

Enerji Hisseleri Büyük Kazançlara Hazırlanıyor!

Bu haftanın en iyi performans gösteren 3 enerji hissesi, analistlerden aldıkları olumlu derecelendirmeler ve ortalama fiyat hedeflerinin en az 20% daha yükselme potansiyelleriyle öne çıkıyor.

Halliburton (HAL)’ı inceleyen analistlerin yaklaşık 68%’inin enerji şirketinin hisselerinde “AL” notu var. FactSet’ten alınan verilere göre firma için verilen fiyat hedefi ortalaması hisselerde yaklaşık 40%’lık bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Şirketin hisseleri bu yıl, geçtiğimiz hafta gerçekleşen 22%’nin üzerindeki kazanç da dâhil olmak üzere 34%’ten fazla arttı. 

APA Corporation (APA) da önümüzdeki 12 ayda keskin bir şekilde yükselebilir. APA fiyat hedefi ortalaması, 25% yükseliş potansiyeli olduğunu gösteriyor. Şirketi değerlendiren analistlerin yaklaşık 46%’sı hisse senedinde “AL” derecelendirmesine sahip. Enerji devi, bu haftaki 25%’lik kazancı da dahil olmak üzere 60%’tan fazla değer kazandı. 

Diamondback Energy (FANG), analistlerin gelecekte güçlü kazanımlar gördüğü bir diğer enerji ismi. Hisse senedi geçtiğimiz hafta yaklaşık 10%, yıl içinde ise neredeyse 32% arttı. FANG’da derecelendirmeye sahip analistlerin yaklaşık 72%’si, şirket hisselerinin satın alınmaya değer olduğunu söylüyor.

Bu hafta iyi performans gösteren enerji hisseleri arasında; Devon Energy (DVN), Hess Pioneer Natural Resources (HES) ve Schlumberger (SLB) de yer alıyor. 

Geçtiğimiz Haftanın En İyi Performans Gösteren Enerji Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı