Piyasa Öncesi

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

July 4, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Bugün ABD’de borsalar “Bağımsızlık Günü” sebebiyle kapalı olacak. Peki haftanın geri kalanında Midaslıları neler bekliyor gelin birlikte bakalım!

 • Düşen Kârlar: Yüksek enflasyon ve düşen tüketici güveni ile General Motors (GM), Kohl’s (KSS) ve Micron Technology (MU) gibi birçok şirket kâr beklentilerini düşürmeye başladı. Enflasyon karşısında fiyatlarına zam yapabilen ve ürünlerine her daim talep olan tüketim sektörü şirketleri öne çıkıyor.
 • Havayolu: Southwest Airlines (LUV), American Airlines (AAL) ve Delta Air Lines (DAL) gibi havayolu şirketleri bu hafta aylık trafik rakamlarını ve geleceğe yönelik kâr beklentilerini paylaşacak. Olumlu gelen rakamlar ilgili hisse fiyatlarını yukarı yönlü etkileme gücüne sahip. 
 • Elektrikli Ford: Ford Motor (F) yarın ABD’deki satış rakamlarını açıklayacak. Şirketin elektrikli araç modeli olan F-150’nin satış rakamları odak noktası olacak. Beklentilerin üzerinde gelen rakamlar Ford’un hisse fiyatı üzerinde yukarı yönlü etki gücüne sahip. 
 • FED: Çarşamba günü TSİ 21.00’de geçtiğimiz haftalardaki FED toplantısının notları paylaşılacak. Notlarda faiz artırımlarının ve sıkılaşmanın geleceğine yönelik ipuçları aranacak. Notların borsanın geneline yönelik etki gücü bulunuyor. Yumuşak açıklamalar pozitif değerlendirilecek.
 • FED Beklentileri: Bank of America (BAC) FED’in bu ay da 75 baz puan, eylül ayında 50 baz puan ve ardından 25 baz puanlık faiz artışları yapmasını bekliyor. Bu beklentilerine yönelik kanıtları çarşamba günü açıklanacak olan FED notlarında arayacaklarını belirtiyorlar.
 • İşsizlik: Cuma günü TSİ 15.30’da tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. ABD ekonomisine yönelik en önemli işsizlik verisidir. Faiz artırımlarının işgücü piyasasındaki etkisine bakılacak. Beklentilerin üzerinde gelen bir rakam pozitif algılanacak. (Beklenti: 250 bin adet)
 • Bilanço: Perşembe günü dünyaca ünlü kot pantolon üreticisi ve tekstil devi Levi Strauss (LEVI) kazançlarını açıklayacak. 1,43 milyar dolarlık gelir ve 0,23 dolarlık hisse başına kâr beklentisi bulunuyor.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

💎 Değerli Madenler

Altın, geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan ABD imalat verisinin durgunluk endişelerine yol açmasının ardından beş haftanın en düşük seviyesine geriledi. Haziran ayı ABD imalat verisi, önceki 54,9 ve 56,1 beklentilerine karşı 53’e gerileyerek iki yılın en düşük seviyelerine geriledi. Altın fiyatlarında 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamanın altına düşmesi yatırımcılar tarafından “ayı piyasasına giriş” olarak yorumlandı. 

 • ABD tatili, altın fiyatlarının son kayıplarıni telafi edebilir ancak özellikle cuma günü yayınlanacak olan haziran ayı ABD İstihdam raporu altın fiyatları üstünde bu hafta belirleyeci olacaktır.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, resesyon düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Ekonomik durgunluk beklentileri petrole olan talebin de zarar görebileceğini fiyatlamaya sebep oluyor. Ham petrolün varil fiyatı 108 dolara gerilemişken brent petrol 112 doların üstünde işlem görüyor.

 • İran, Rusya’nın Çin pazarına daha fazla hakim olması nedeniyle petrolünün fiyatını düşürme kararı aldı. 
 • JP Morgan (JPM) analistleri, ABD ve Avrupa cezalarının Rusya’yı misilleme amaçlı ham üretim kesintileri uygulamaya sevk etmesi halinde küresel petrol fiyatlarının varil başına “stratosferik” 380 dolara ulaşabileceği konusunda uyardı.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Tesla (TSLA)

 • Tesla, 2022 için ikinci çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarını bildirdi. Tesla, 30 Haziran 2022′de sona eren dönemde, parça kıtlığı, tedarik zinciri karmaşaları ve Çin’in Şanghay fabrikasını haftalarca kapanmaya veya yalnızca kısmen çalışmaya zorlayan Covid kısıtlamaları nedeniyle sekteye uğradı. Kaynak
 • Tesla, 2022’nin ilk çeyreğinde 310.048 araç teslimi gerçekleştirirken, ikinci çeyrekte 254.695 araç teslimi gerçekleştirdi. Bugünün teslimat rakamları, Elon Musk’ın elektrikli araç girişimi için yıllık 26,5%′lik satış artışını ve sırasıyla 17,9%′luk bir düşüşü temsil ediyor.
 • Şirket, üretim kapasitesine ve diğer faktörlere bağlı olarak, uzun vadeli, yıllık ortalama 50% civarında büyüme beklentisi olduğunu da paylaştı.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

General Motors (GM)

 • Tedarik zinciri sorunlarıyla mücadele etmeye devam eden General Motors, ikinci çeyrekte bir yıl öncesine göre yaklaşık 15% düşüşle 7.300’ü elektrikli olan 582.401 araç teslim etti. Bu rakama dayanarak GM’in yılın başlarından itibaren iyileşme gösterdiğini söyleyebiliriz. Kaynak

 • Otomobil üreticisi, satış sonuçlarını açıklamadan önce, envanterinde 30 Haziran itibariyle belirli bileşenler olmadan üretilmiş ve çoğunluğu haziran ayında üretilmiş yaklaşık 95.000 araç bulunduğunu söyledi. Şirket, Cadillac Lyriq SUV ve Hummer kamyonu da dahil olmak üzere yeni elektrikli araçlarda hızlanmaya devam ettiğini söyledi.

 • GM’nin ikinci çeyrek satışları, 16% ile 17%’lik bir düşüş öngören otomobil analistlerinin beklentilerinden biraz daha iyiydi. İlk çeyreğe kıyasla, GM’nin 582.401 adet araç satışı 14% artarak, otomobil üreticisinin araç üretiminde ve tedarikinde bir iyileşme gösterdi.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

NIO (NIO), Xpeng (XPEV) – Li Auto (LI)

 • Çinli elektrikli araç üreticisi Nio Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in otomobil endüstrisi aylarca süren pandemi kaynaklı kesintilerin ardından toparlanmaya devam ettiği için Haziran ayında bir yıl öncesine göre 60% artışla 12.961 araç teslim ettiğini bildirdi. Kaynak

 • Toplam 12.961 adet teslimatı, Haziran 2018′de halka satışa başladığından bu yana Nio’nun en iyi aylık sonucuydu. Ancak şirketin iki önemli rakibini geride bırakmak için yeterli değildi. 

 • XPeng Motors Cuma günü, Haziran ayında müşterilere bir yıl öncesine göre 133% artışla 15.295 araç teslim ettiğini bildirdi. Yine Cuma günü, Li Auto bir yıl öncesine göre 69% artışla geçen ay 13.024 SUV teslim ettiğini bildirdi.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Exxon Mobil (XOM)

 • Exxon Mobil, cuma günü geç saatlerde yaptığı bir açıklamada, ikinci çeyrekte petrol ve gaz fiyatlarındaki artıştan en az 2,5 milyar dolarlık bir artış beklediğini ve birkaç milyar daha fazlasının benzin ve diğer enerji ürünleri için daha yüksek marjlardan geleceğini söyledi. Kaynak

 • Exxon Mobil (XOM), ham petrol fiyatlarındaki değişiklikler nedeniyle ilk çeyrek karına göre 1 milyar ile 1,4 milyar dolar arasında ve gaz fiyatlarındaki değişikliklerden dolayı 1,5 milyar ile 1,9 milyar dolar arasında tahmin ediliyor.

 • Şirket dosyalamada, enerji ürünleri marjlarındaki değişikliklerin çeyrekte 4,4 milyar dolar ile 4,6 milyar dolar arasında ve ayrıca henüz karara bağlanmamış türevlerden 700 milyon dolar ile 900 milyon dolar arasında getiri sağlayabileceğini söyledi. Bakım giderleri, mevsimsel doğal gaz talebindeki düşüş ve diğer kalemler, bu iyimser görünümün bir kısmını dengeleyecektir.

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı