Bültenler

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

July 11, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

ABD istihdam raporunun yayınlanması resesyon korkularını hafifletmeye yardımcı olduğu için ABD’nin önde gelen endeksleri geçtiğimiz hafta, haftalık kazançlar elde etmeyi başardı. Başkan Joe Biden istihdam verisini değerlendirerek “Amerikan tarihindeki en hızlı ve en güçlü istihdam toparlanması” ifadelerini kullandı. İstihdam raporu ekonomi için iyi olsa da, FED’i yüksek enflasyonla mücadele etmek için önümüzdeki aylarda agresif oranlı artışlarını sürdürmeye teşvik edebilir.

Haftanın açıklanacak verileri: Bu hafta çarşamba günü ABD’de haziran ayı TÜFE verisi, perşembe günü ÜFE verisi ve cuma günü de perakende satış verileri açıklanacak. 

Bilanço sezonu başlıyor: Wall Street’te JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C), Wells Fargo (WFC), Morgan Stanley (MS) gibi isimlerin yer aldığı ikinci çeyrek kazanç sezonu başlıyor. Ayrıca Delta Air Lines (DAL) ve UnitedHealth  (UNH) de en son finansal sonuçlarını bildirecek.

Çin’den ceza: Çinli düzenleyici kurumlar, rekabet kurumunun ihlali gerekçesine dayanarak aralarında Alibaba ve Tencent’in de bulunduğu bazı teknoloji şirketlerini rekabet kurallarını ihlal etmesinden dolayı para cezasına çarptırdı. Geçmiş dönemdeki işlemlerini uygun biçimde bildirmemekten kaynaklanan ceza kapsamında Alibaba’nın bağlı ortaklıklarının 2,5 milyon yuan para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Salgın: Çin – Şanghay’da Pazar günü 69 yeni vaka tespit edildi.  Artan vakalar salgın önlemlerinin yeniden hayata geçme ihtimali yönündeki endişelerin artmasına neden oldu.

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

💎 Değerli Madenler

Altın, olumlu istihdam verilerine paralel yükselen dolar karşısında baskı görmeye devam ediyor. FED’in daha hızlı faiz artırımı yapacağına yönelik beklentiler, ABD Hazine tahvil getirilerinde keskin bir yükselişi tetiklerken bu da altın fiyatlarını baskılayan bir başka unsur olarak değerlendirilebilir. 

 • Öte yandan finansal koşulların sıkılaştırılmasının küresel ekonomik büyüme için zorluklar yaratacağı endişesi de varlığını koruyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’deki son COVID-19 salgını durgunluk korkularını körüklerken bu da güvenli liman olan altının kayıplarını sınırlayarak daha da düşmesini engelliyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Çin’de artan salgın haberleriyle birlikte düştü. Çin en büyük petrol ithalatçılarından biri olduğu için özellikle de Çin’de artan salgın petrol talebini önemli ölçüde etkileyebilme riski taşımaktadır. Petrol fiyatları için Çin’deki salgını ve Biden’ın 13-16 temmuz tarihlerindeki ortadoğu, özellikle de Saudi Arabistan ziyaretlerini bu hafta takip edeceğiz.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Ford (F)

 • Ford’un ilk gerçek elektrikli araç girişimi eleştirmenlerden tam not aldı. Mustang Mach-E, Şubat 2022′de Tüketici Raporlarının En İyi Seçimi olarak Tesla Model 3′ün yerini aldı. Kaynak

 • Mayıs ayında Amerika Otomobil Birliği (AAA) Otomobil Rehberinde, Ford’un elektrikli aracı “En İyi Araba” seçildi. 

 • Otomotiv endüstrisindeki en prestijli ödüllerden biri olan 2021 Kuzey Amerika Yılın Otomobili ve Kamyonu ödüllerinde ise Yılın Utility (Kullanışlı) arabası seçildi.

 • Ford’un ilk elektrikli aracını Mustang olarak adlandırma kararı, bazıları tarafından aracın gerçek bir Mustang olmadığı noktasında eleştiriler aldı. Ancak Ford, ilk elektrikli aracını mirasından yararlanan küstah ve eğlenceli bir otomobil olarak konumlandırmak istedi.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Amazon (AMZN)

 • Amazon’un tarihin en büyük alışveriş etkinliklerinden biri olması beklenen yıllık Prime Day alışveriş etkinliği salı günü başlayacak.

 • İlk olarak 2015 yılında düzenlenen ve Prime üyelerine özel fırsatlar kazanma şansı veren iki günlük etkinlik, şirkete göre iki milyondan fazla üründe indirim içerecek.

 • Amazon resmi Prime Day satış rakamları açıklanmasa da, enflasyon ve ekonomi ile ilgili endişelere rağmen bu yılki etkinlikte çevrimiçi harcamaların geçen yılın rekorunu gölgede bırakması bekleniyor.

 • Yazılım şirketi Adobe’nin dijital araştırma koluna göre, Amazon’un 2021 Prime Day, iki günlük dönemde toplam satışlarda 11 milyar dolar olmuştu.

 • Adobe Ürün Pazarlama Kıdemli Direktörü Tory Brunker, “Tüketicilerin büyük bir kısmı, özellikle Prime Day’de, yaz tatili satış sezonunda hala alışveriş ve büyük harcama yapmayı planladıklarını belirtiyor” dedi.
Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Twitter (TWTR)

 • Milyarder Elon Musk, Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmasını sona erdirmek istiyor. Musk, Cuma günü geç saatlerde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 44 milyar dolarlık veya hisse başına 54,20 dolarlık anlaşmadan çekildiğini bildirerek Twitter’ın tekrarlanan taleplere rağmen sahte ve spam hesapların sayısı hakkında bilgi vermediğini iddia etti. Kaynak

 • Musk’ın avukatı, Twitter’ın birleşme anlaşmasındaki yükümlülüklerine uymadığını iddia etti. Twitter’ın yönetim kurulu başkanı Bret Taylor ise şirketin anlaşmayı üzerinde anlaşılan fiyattan kapatmaya kararlı olduğunu ve anlaşmayı uygulamak için yasal yollara başvurmayı planladığını söyledi.

Bu Hafta Küresel Piyasalarda Neler Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı