Borsa Yorumları

Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Beklentiler Yüksek

February 12, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Beklentiler Yüksek

Yılın ilk bilanço sezonu, şimdiye kadar büyük ölçüde Wall Street’in ve yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başardı. Dahası, analistler bu hafta üç aylık sonuçlarını açıklamaya hazırlanan bir avuç hissenin de rüzgarı arkasına almaya hazırlandığına inanıyor. 

Meta Platforms (META) ve Amazon (AMZN) gibi teknoloji devlerinin analist tahminlerinden daha iyi performans göstermesi ve S&P 500’ün tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olmasıyla, dördüncü çeyrek bilançoları ağırlıklı olarak konsensüsü aştı. 

🔎 Ancak buraya küçük bir parantez açmak gerekiyor. Bilanço cephesinde her şey günlük güneşlik olsa da yapay zekânın faydalarına yatırım yapma çabasının bir parçası olarak teknoloji hisselerine yönelik yatırımcı odağı, şimdiye kadar ralliye katılan hisse sayısını sınırladı.

Yine de, önümüzdeki günlerde çeyrek sonuçlarını açıklayacak bazı şirketler için analistler kâr tahminlerini yükselterek bu şirketlerin hisse performansına potansiyel bir ivme katıyor.

Biz de bu kapsamda hisse başına kâr (EPS) tahmini son üç ay içinde beş veya daha fazla yukarı yönlü revizyon almış ve analistlerden en yüksek konsensüs hedef fiyata sahip hisseleri araştırdık. Bu hisselere biraz daha yakından bakalım:

  • Applied Materials (AMAT)
  • Akamai Technologies (AKAM)
  • Howmet Aerospace (HWM)
  • Consolidated Edison (ED)

📌 Örneğin yarı iletken ekipman üreticisi Applied Materials, analistlerin pozitif duyarlılığını yansıtan bir şekilde, 15 Şubat’ta açıklanacak çeyrek sonuçları öncesinde son üç ayda EPS tahminlerinde 17 kez yukarı yönlü revize görmüş. Bu dönemde şirketin EPS tahminleri ortalama 4% artmış. 

Hisseler yıl başından bu yana 7%’nin üzerinde yükseldi ve geçtiğimiz günlerde 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu performansa paralel, Raymond James analisti Srini Pajjuri, yarı iletkenlerin üretiminde kullanılan makineler olan wafer fab ekipmanlarına yönelik talebin bu yıl artacağını ve şirket için “çok yıllı döngüsel bir toparlanmaya zemin hazırlayacağını” söyledi. Analist, Applied Materials’ın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu.

📌 Akamai Technologies de güçlü performansıyla listede yer aldı. Bulut güvenliği hissesi, 2024’te şimdiye kadar 7%’ye yakın yükseldi ve ortalama analist EPS tahminleri son üç ayda 3%’ten fazla arttı. 

Aynı dönemde 17 analist Akamai’nin EPS tahminini yükseltti. Şirket, yarın üç ylık çeyrek sonuçlarını açıklayacak. 

Piper Sandler, Akamai’yi önümüzdeki yıl için bulut güvenliği hisseleri arasında en iyi seçim olarak nitelendirdi ve analist James Fish, faiz oranları 2024’te daha uzun süre yüksek kalsa bile şirketin büyüme fırsatları bulmaya devam edeceğini söyledi. 

📌 Öte yandan geçen yıl 8% değer kaybettikten sonra 2024’te şimdiye kadar 4%’ün üzerinde yükselen Consolidated Edison, kamu hizmetleri hisseleri arasında Bank of America’nın favorilerinden biri.

Analistlerin “TUT” olarak değerlendirdiği ve konsensüs 88,46 dolarlı bir hedef fiyat belirlediği hisse, Bank of America’nın favorilerinden biri.

Bank of America şirketin 2024 ve 2025 bilançoları için konsensüs tahminleri kapsamında yukarı yönlü bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor ve hisseyi “bugün bilanço görünürlüğü ile en iyi konumlandırılanlardan biri” olarak tanımlıyor.

Ayrıca J.P. Morgan Private Wealth Advisors da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başvurusuna göre üçüncü çeyrekte yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 462 bin 480 ED hissesi satın aldığını açıkladı.

📌 Bu haftaki bilançosunda analistlerin desteğini alan bir diğer hisse de Howmet Aerospace. Havacılık şirketi, Morgan Stanley’nin 2024 için favori olarak adlandırdığı isimler arasında yer alıyor.

Analistlerin ağırlıklı olarak iyimser olduğu hisse, kısa bir süre önce Turist analistlerinden de iyi bir not aldı.

Ocak ayında Turist analisti Michael Ciarmoli, 2024 yılında havacılık ve savunma sektörlerine ilişkin olumlu görüşünü koruduğunu ve ticari havacılık orijinal ekipman üreticiliği (OEM) sektörüne ilişkin daha güçlü bir görüşe sahip olduğunu söyledi.

Ciarmoli bu kapsamda Howmet’in notunu “AL” seviyesine taşıdı ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 74 dolara taşıdı.

Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Beklentiler Yüksek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC