Borsa Yorumları

Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Analistler Umutlu

October 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Analistler Umutlu

Üçüncü çeyrek bilançolarını açıklayan şirketler, sezona umut verici bir başlangıç yaptı ve bu hafta rakamlarını açıklayacak bazı isimler de analistlere göre yukarı yönlü bir momentuma geçecek. 

S&P 500 şirketlerinin yaklaşık 7%’si şimdiye kadar bilançolarını açıkladı. FactSet’e göre, bu şirketlerin 81%’i analistler beklentilerini aştı.

S&P 500 şirketlerinin 10%’u da bu hafta bilançolarını açıklayacak ve Netflix (NFLX) ve Tesla (TSLA) gibi şirketlerin rakamları öne çıkacak. Finans sektörü için de büyük bir hafta olacak ve büyük bankaların yanı sıra daha küçük bölgesel isimler de çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Laffer Tengler Investments baş yatırım yetkilisi Nancy Tengler, “Hayal kırıklığına uğratacak bazı şirketlerimiz olacak ama bence bilançolar çoğunlukla muhtemelen yatırımcıları yukarı yönde şaşırtacak.” yorumunu yapıyor. 

Bu çerçevede bu hafta analistleri en çok heyecanlandıran bazı şirketleri taradık. Bu hafta bilançolarını açıklayacak şirketler arasında; konsensüs artış beklentisi 10% veya üzerinde ve hisse başına kâr tahminleri son üç ve altı ayda 5%’in üzerinde artan isimleri bulduk. 

Dilersen bu isimlere birlikte bakalım:

  • Las Vegas Sands (LVS)
  • Blackstone (BX)
  • Philip Morris International (PM)
  • American Express Company (AXP)
  • Schlumberger (SLB)

🎯 Schlumberger listedeki beş isim arasında en fazla yükseliş potansiyeline sahip olan şirket ve analistler, enerji şirketinin önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 27% yükselmesini bekliyor. Schlumberger için hisse başına kâr tahminleri de son üç ve altı ayda sırasıyla 8,8% ve 27,1% arttı.

Morgan Stanley geçtiğimiz hafta Schlumberger’i küresel enerji sektöründeki en iyi yatırımlarından biri olarak öne çıkardı. Analist Daniel Kutz, şirketin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki artan riskine ve bölgedeki karbonsuzlaştırma çabalarından faydalanma pozisyonuna dikkat çekti.

Yılın ilk yarısında yaşadığı düşüşün ardından hisse, mayıs ayındaki en düşük seviyesinden bu yana 38% artış gösterdi. Şirket, cuma günü bilançosunu açıklayacak.

🎯 Ayrıca, yarın rakamlarını açıklaması planlanan Philip Morris de listede yer adı. Tütün şirketinin hisse başına kâr tahminleri son üç ayda 7,5% ve son altı ayda 19,4% yükseldi. 

Tütün şirketinin hisseleri ise yılbaşından bu yana yaklaşık 7% değer kaybetti.

Goldman Sachs’tan Bonnie Herzog “PM’nin dumansız bir geleceğe geçişte sektöre öncülük etmesinden dolayı hissede yükseliş görüyoruz. Analizimize göre, bu dönüşüm PM’yi daha hızlı büyüyen, daha kârlı bir şirket haline getirecek.” yorumunu yaptı. 

Bu Hafta Bilanço Açıklayacak Bu Şirketler için Analistler Umutlu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC