Borsa Yorumları

Bu Çip Hisseleri, Yapay Zekânın Ötesinde Fırsatlar Sunuyor – Morningstar

January 22, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Bu Çip Hisseleri, Yapay Zekânın Ötesinde Fırsatlar Sunuyor – Morningstar

Yapay zekâ ve uygulamaları, geçtiğimiz yıl diğer sektörlerin yanı sıra yarı iletkenlerde büyük bir sıçramaya yol açmış olsa da Morningstar, sektörde sohbet robotlarının ötesinde fırsatlar olduğuna inanıyor. 

Morningstar tratejisti Brian Colello, “Yarı iletkenlerde, Nvidia’nın (NVDA) veri merkezi grafik işlem birimlerinin (GPU) hâkim olduğu yapay zekâ hızlandırıcılarının yükselişinden daha önemli bir hikaye yok. Ancak yapay zekâ dışında analog ve karışık sinyalli ürünlerin dördüncü çeyrekte, özellikle endüstriyel pazarda, çip arzının talebi fazlasıyla karşılaması nedeniyle döngüsel bir gerilemeye girdiğini görüyoruz.” diyor. 

Ayrıca yarı iletkenlerin 2023’te sergilediği güçlü performans da analog ve karışık sinyalli çiplerin kazançlarını büyük ölçüde azalttı. Yine de Morningstar analistleri, bu alanda uzun vadeli yatırımcılar için çeşitli fırsatlar görüyor. 

2023’ün başlarında masaüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlara olan talebin yavaşlaması, yalnızca yarı dijital ürünleri değil, analog ve karışık sinyalli ürünleri de etkiledi. 

Bu şirketlerin çoğu klavye ve kulaklık gibi aksesuarlar üretiyor ve bu nedenle bilgisayar ve telefon talebine oldukça bağlılar. 

Analog ve karışık sinyalli ürünler aynı zamanda otomotiv çip üreticilerini de içeriyor. 2023 yılı boyunca otomotiv çip satışları, araç başına artan çip içeriği ve elektrikli araçlara yönelik olumlu değişim sayesinde ABD araç satışlarını geride bıraktı. 

Bu, Texas Instruments (TXN) ve Analog Devices (ADI) gibi şirketler için zorluklar oluştursa da araç stokları arttıkça bu durum da hafifliyor. 

Söz konusu görünüm kapsamında Morningstar analistleri, yarı iletken sektöründe göz ardı edilmiş ve değerinin oldukça altında işlem gördüğüne inandıkları üç hisse öneriyor.

🎯 Skyworks Solutions (SWKS)

Colello, dünyanın en büyük teknoloji etkinliği CES 2024’te Skyworks Solutions’ın yönetim ekibiyle görüştükten sonra, şirketin önümüzdeki yıllarda sağlıklı bir kârlılık yaratması gereken radyo frekansı alanında lider olmaya devam edeceğine inanıyor.

Analist, akıllı telefon, kablosuz altyapı ve Nesnelerin İnterneti cihazları talebindeki son dönemde görülen gerilemeyi atlatmaya istekli olan şirketin, düşük değerdeki hisseleriyle uzun vadeli sabırlı yatırımcılar için ciddi fırsatlar sunduğunu düşünüyor.

Apple’ın (AAPL) şirketin önemli bir müşterisi olduğunu belirten Colello’ya göre Skyworks, teknoloji deviyle güçlü bir ilişkisi olduğuna ve gelişmiş performansla sektörün en iyisi çözümler üretebildiği sürece iPhone başına daha fazla radyo frekansı kazancı elde edebileceğine inanıyor. 

Şirketin bu öngörüsünü paylaştığını belirten Colello, “Çünkü Apple, eğer iPhone kullanıcılarına daha uzun pil ömrü ya da daha zarif bir kullanıcı deneyimi sağlıyorsa, tüm tedarikçilerden birinci sınıf bileşenler satın almaya devam etmelidir.” yorumunu yapıyor. 

🎯 Infineon Technologies (IFNNY)

Avrupalı yarı iletken üreticisi Infineon, Colello’ya göre endüstriyel ve otomotiv çipleri sektöründeki seküler büyüme faktörlerine oldukça yüksek bir oranda maruz kalıyor. 

Infineon elektrikli araçlar ve bu araçlarda kullanılan aktif güvenlik sistemlerinin ana tedarikçisi olma yolunda ilerliyor.” diyen Colello, yine de çeşitli son pazarlardaki talebin artması ve düşmesine bağlı olarak bazı riskler olabileceğini de ekliyor. 

Otomotiv çipleri pazarına bakıldığında analist, gelişmiş güç aktarma teknolojisi ve güvenlik sistemlerine sahip elektrikli araçlar ve otomobillerin, Infineon gibi şirketler tarafından üretilen çeşitli sensörlere ve güç voltajı çiplerine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. 

Ayrıca Infineon’u çipli kart ve çipli kredi kartlarına yönelik çipler gibi güvenlik ürünlerinde de lider olarak tanımlayan Colello, “Infineon, önceki yıllarda çekici olmayan iş segmentlerini ortadan kaldırma konusunda iyi bir iş çıkardı.” diye ekliyor. 

🎯 STMicroelectronics (STM)

STMicro’nun CES 2024’teki ürün tanıtımlarını ziyaret eden Colello, “Silikon bazlı güç ürünleri gibi gelişmiş performansa sahip geniş bant aralıklı yarı iletkenler de dahil olmak üzere şirketin analog, mikro denetleyiciler ve dijital işlemcilerden oluşan geniş ürün portföyünün sağlığına olan güvenimizi koruyoruz.” diyor.  

Analist, hisselerin düşük bir değerde işlem gördüğüne inanıyor. Colello, otomotiv yarı iletkenlerinde Mobileye’nin (MBLY) son bilançosunda olduğu gibi uyarı işaretleri görülmesine rağmen STMicro’nun hâlâ otomotivde uzun vadeli bir kazanan olduğunu düşünüyor. 

Bu Çip Hisseleri, Yapay Zekânın Ötesinde Fırsatlar Sunuyor - Morningstar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar