Borsa Yorumları

Bu Biyoteknoloji Hisselerine Dikkat!

Bu Biyoteknoloji Hisselerine Dikkat!
Google News Icon Takip Et

ABD biyoteknoloji hisseleri son dönemde yükseliş kaydetti.

S&P Biyoteknoloji Seçkin Endüstri Endeksi geçen hafta 6%’dan fazla yükseldi. Bununla birlikte Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi aynı zaman diliminde 4% yükseldi ve geçen ayki rakamın 8,5% üzerine çıktı.

Araştırma firması Fundstrat teknik strateji başkanı Mark Newton 14 Kasım tarihli bilgilendirme notunda, “Bioteknoloji son günlerde önemli ölçüde güçleniyor gibi görünüyor ve bu da sağlık sektörünün dördüncü çeyrekte neden güçlü “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdiği sorusunun başlıca yanıtlarından biri” ifadelerini kullandı.

Newton, sağlık sektöründeki en güçlü alt sektör olan “biyo-tek segmentinin yükselişinin” izlenmeye değer olduğunu ekledi ve bu eğilimin aralık ayında da devam etmesini beklediğini belirtti.

Ucuz görünen ve önümüzdeki dönemde ralli yapması beklenen biyoteknoloji hisselerini belirlemek için FactSet’te bulunan iShares Biotechnology Borsa Yatırım Fonları’nı taradık.

ABD biyo-tek hisselerini içeren Borsa Yatırım Fonları geçen ay yaklaşık 10% ve geçen hafta 4%’ten fazla yükseldi. Bu değer yılbaşından bugüne 11% düşmekle birlikte, aynı periyotta 17% değer kaybeden S&P 500’e kıyasla daha iyi bir performans göstermiş oldu.

Araştırmada şu kriterler kullanıldı:

·  Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin tahmini kazanç rakamına göre vadeli fiyat-kazanç rasyosunun 10’dan düşük olması. Fiyat kazanç oranının, hissenin düşük değerlenmiş olduğunu gösterecek şekilde düşük olması.

·         Konsensüs fiyat hedefinin 10% yukarı yönlü olması.

·     FactSet’te yer alan hisseleri takip eden analistlerin dikkate değer oranda “AL” notu ile derecelendirmiş olması.

100%’den fazla ortalama yükseliş potansiyeline sahip olan ve takip eden analistlerin tamamından “AL” notu alan iki hisse öne çıktı:  Cullinan Oncology (CGEM) ve iTeos Therapeutics (ITOS).

Takip eden analistlerin 83%’ünün “AL” notu ile derecelendirdiği Chimerix (CMRX), mevcut değerinden ortalama 266% yukarıda bir fiyat hedefi gördü.

Wedbush Securities 4 Kasım tarihli bilgilendirme notunda Chimerix’in notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak belirledi ve şirkette aldığı bilgilere göre 2026’ya kadar tüm operasyonlarını finanse etmeye yetecek şekilde 285 milyon dolar nakit ve nakit benzeri değer ile son çeyreği tamamladığını belirtti.

Wedbush analistleri, “CMRX’in sabırlı yatırımcılar için kuşkusuz cazip bir risk/kâr profiline sahip” olduğunu yazdı.

Analistlerin sadece 44%’ünün “AL” notu verdiği Covid-19 aşısı üreticisi BioNTech (BNTX), 4,5 fiyat kazanç oranı beklentisiyle listede yer aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC