Borsa Haberleri

Borsayı Yenen 5 Sağlık Hissesi

June 28, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Borsayı Yenen 5 Sağlık Hissesi

Kilit noktalar:

  • S&P 500’ün bu yılın başından itibaren 19%’a yakın düştüğü bu kaotik süreçte çoğu sağlık hissesi fırtınayı hasarsız atlattı.
  • Nispeten yüksek temettü dağıtan bu şirketler sergilediği defansif görünümle birlikte kendine sakin bir liman arayan tüm yatırımcıların ilk tercihlerinden biri oldu.
  • Durgunluk döneminde sağlık sektörüne gösterilen bu ilgi sayesinde, 3 Ocak’tan itibaren yükseliş gösteren 80 hisseden 10’u sağlık hissesi oldu. 
  • Bu yüzden, borsa ve finans medyasının önde gelen sitelerinden Barron’s, 3 Ocak’tan bu yana en iyi performans gösteren beş sağlık sektörü hissesi için S&P 500’ü taradı. 
  • Tarama sonucunda ortaya çıkan 5 sağlık hissesi ise şu şekilde: McKesson (MCK), Bristol Myers Squibb (BMY), Organon (OGN), Vertex Pharmaceuticals (VRTX) ve Merck & Co (MRK). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

❤️‍🩹 Fırtınaya Karşı Ayakta Duran 5 Sağlık Hissesi 

Söz konusu piyasalarda durgunluk olduğunda akla gelen ilk sektörlerin başında sağlık gelir. Çünkü bu sektördeki şirketler, ekonomik daralmalarda bile insanlık için hayati ürünler ürettikleri için satışlarında genellikle bir daralma yaşanmaz.

Öyleyse gelin, ayı piyasasına kafa tutan 5 sağlık hissesine birlikte bakalım!

McKesson (MCK)

Kuzey Amerika’daki ilaç dağıtımının 3’te 1’ini gerçekleştiren McKesson, Barron’s’un listesinde ilk sırada yer alıyor. Şirket ilaç dağıtımının yanı sıra sağlık bilgi teknolojisi, tıbbi malzeme ve bakım yönetimi araçları da sağlıyor.

  • Hissenin performansı: Bu yılın başından itibaren 31% yükseldi. 

McKesson, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 151. sırada yer alıyor. 

Bristol Myers Squibb (BMY)

İkinci sırada dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden Bristol Myers Squibb var. Özellikle onkoloji alanında ürettiği kanser ilaçlarıyla tanınan şirket 2015’ten beri gelirlerini artırmaya devam ediyor. 

  • Hissenin performansı: Bu yılın başından itibaren 30% yükseldi.

BMS, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 39. sırada yer alıyor. 

Organon (OGN)

Piyasa değeri açısından listedeki en küçük şirket olan Organon, üreme tıbbı, doğum kontrolü, psikiyatri, hormon replasman tedavisi ve anestezi tarafında ürettiği ilaçlarla biliniyor.  

  • Hissenin performansı: Bu yılın başından itibaren 13% yükseldi.

Organon, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 465. sırada yer alıyor. 

Vertex Pharmaceuticals (VRTX)

Vertex Pharmaceuticals, Boston, Massachusetts merkezli bir Amerikan biyofarmasötik şirketidir. Kombinatoryal kimyadan ziyade açık bir rasyonel ilaç tasarımı stratejisi kullanan ilk biyoteknoloji firmalarından biriydi.

  • Hissenin performansı: Bu yılın başından itibaren 29% yükseldi.

Vertex Pharmaceuticals, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 98. sırada yer alıyor. 

Merck & Co (MRK)

Son sırada piyasa değeri açısından listenin en büyük şirketi yer alıyor. Almanya merkezli olup aynı zamanda New York borsasında işlem gören Merck, tıbbın pek çok farklı alanında ilaç üretiyor. Şirket Covid-19 aşı yarışında rakiplerinin gerisinde kaldıktan sonra hastalığın ilacını bulmaya yönelmişti. 

2020 yılında rakiplerinin aksine gelir kaybı yaşayan şirket, 2021 yılında büyük toparlanma yaşadı. 

  • Hissenin performansı: Bu yılın başından itibaren 22% yükseldi.

Merck, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 23. sırada yer alıyor. 

Eğer bu tarz içerikleri “Yatırımcı okumaya doyamaz!” dersen aşağıdaki içeriklere de bir göz atabilirsin!

Borsayı Yenen 5 Sağlık Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı