Bültenler

Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi Mi?

September 13, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi Mi?

Borsa ve Beklentiler

Enflasyon Beklentileri: ABD tarafında bugün TSİ 15.30’da ağustos ayı enflasyon verisi açıklanacak. Beklenti, verinin 8,1% olarak açıklanması yönünde.

 • Beklenti gerçekleşirse temmuzda 8,5% seviyesindeki ABD enflasyonunu 8,1%’e gerilemiş olacak. Piyasalar ise ABD tüketici enflasyonunda zirvenin geride kaldığı beklentisiyle güne olumlu bir başlangıç yaptı.

Art Arda Dördüncü Gün! ABD’de çekirdek TÜFE’deki artış trendine rağmen manşet enflasyonda düşüş beklentisi ve FED’in 75 baz puanlık faiz artış ihtimalinin piyasada fiyatlanmış olması dolar endeksini aşağı çekerken riskli varlıklarda rallinin devamına yol açıyor.

 • S&P 500, 7 Temmuz’dan bu yana NASDAQ 100 endeksi ise 8 Temmuz’dan bu yana ilk kez art arda dördüncü gün yükseliş yaşadı..

Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi mi? Faiz kararı öncesinde üyelerden gelen şahin (agresif) tonda açıklamalar, FED’in 20-21 Eylül’deki toplantısında 75 baz puanlık faiz artıracağı yönündeki beklentileri git gide daha da belirginleştiriyor. Bu ihtimal üzerine o kadar konuşuldu ki piyasa artık neredeyse emin, bu gerçekle çoktan yüzleşti. 

 • Yani borsayı öldürmeyen şey güçlendirdi. Belki de sırf bu yüzden risk iştahı yükseldi, yatırımcılar gözlerini faiz getirili güvenli liman olan dolardan hisselere çevirdi.

Peki ya Beklentiler? Bank of America’ya göre, küresel merkez bankaları enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltirken, ABD ve diğer birçok ülke önümüzdeki dönemde durgunluğun kasvetli beklentileriyle karşı karşıya. Öte yandan, yönetimi altında 4 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan Ladenburg Thalmann Asset Management’ın başkanı ve CEO’su Phil Blancato, ekim ayının ikinci haftasının geleneksel olarak “yıl sonu rallisinin başlangıcı” olduğunu belirterek enflasyonist baskıların o zamana kadar yeterince hafiflemiş olacağını söyledi.

Nötr: Haftanın ikinci gününde bugün açıklanacak ve gerileme göstermesi beklenen ABD ağustos ayı enflasyon verisi öncesinde yatırımcı duygusu bir miktar yükselse de “NÖTR” bölgedeki seyrini sürdürüyor.

Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi Mi?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Haftanın Ekonomik Takvimi

(ABD, Ağustos) Çekirdek Tüketici Enflasyon Verisi: 

13 Eylül Salı, TSİ 15.30, Beklenti: 8,1%

(ABD, Ağustos) Çekirdek Üretici Enflasyon Verisi: 

14 Eylül Çarşamba, TSİ 15.30, Beklenti: -0,1%

Nasıl Okunmalı? 

Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ederken FED’in faiz artırımlarının “pozitif” sonuçlarının görülmesi bekleniyor. Bu yüzden beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de “daha sert faiz artırımı” ihtimalini doğurabileceği için negatif etki etmesi beklenebilir.

(ABD, Ağustos) Çekirdek Perakende Satışları Verisi: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 0,2%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

(ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 225 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

Starbucks (SBUX): Kahve devi Starbucks değişen tüketici davranışları, modası geçmiş mağaza tasarımları ve ABD’deki sendika baskısı ile uğraşırken bugün bir “yeniden icat etme” planı açıklamak üzere yatırımcı günü düzenliyor. Kaynak

 • Geçici CEO Schultz’un yeni stratejisi, kahve zincirinin pandemi sonrası bir dünyada büyümeyi nasıl sağlamayı planladığını ele almayı amaçlıyor. 
 • Şirketin hisseleri bugüne kadar 24% oranında değer kaybetti ve piyasa değerini 102 milyar dolara düşürdü. 
 • Çin’deki yavaşlama, ABD’deki sendika baskısı ve daha geniş ekonomik belirsizlik hisse senedi üzerinde ağırlık yarattı, ancak Wall Street’in yeniden icat etme planını faydalı bulması hisseleri canlandırabilir.
 • Ek olarak yatırımcılar, şirketin uzun vadeli görünümü hakkında da bugün bir güncelleme yapılmasını bekliyor. 

Oracle (ORCL): ​​Oracle açıkladığı çeyreklik kazanç raporunda, hisse başına kârda yetersiz kaldı, ancak gelir beklentilerini karşıladı.

 • Oracle, 11,45 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,03 dolarlık kâr açıkladı. Analistler, 11,33 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,08 dolarlık hisse başına kâr bekliyorlardı. Kaynak
 • Net gelir, bir önceki yıldaki 2,46 milyar dolardan 1,55 milyar dolara geriledi. Oracle, olumsuz döviz kurları olmasaydı, hisse başına 8 sent daha fazla düzeltilmiş kazanç göreceğini söyledi.
 • CEO Safra Catz yaptığı açıklamada, Oracle’ın uygulamaları ve altyapı bulut işlerinin artık toplam gelirin 30%′undan fazlasını temsil ettiğini söyledi. Bulut altyapısından elde edilen üç aylık gelir 52% artışla 900 milyon dolara yükseldi.
 • Şirket, bu çeyrekte 28 milyar dolarlık sağlık veri yazılımı üreticisi Cerner’i da satın aldı.

Alphabet (GOOGL): Google pazartesi günü yaptığı açıklamada, siber güvenlik firması Mandiant’ın 5,4 milyar dolarlık satın alımının resmi olarak tamamlandığını söyledi. Kaynak

 • Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, bir blog yayınında Mandiant’ın Google Cloud güvenlik portföyünün bir parçası olacağını, ancak şirketin Mandiant markasını elinde tutacağını söyledi.
 • Kurian, “Google Cloud’un mevcut güvenlik portföyünü Mandiant’ın önde gelen siber tehdit istihbaratıyla birleştirmek, kuruluşların güvenlik yaşam döngüsünün her aşamasında küresel olarak korunmalarına yardımcı olacak bir güvenlik operasyonları paketi sunmamıza olanak sağlayacak” dedi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi Mi?

Altın: Dolar endeksindeki düşüş, altın fiyatlarını olumlu etkiliyor. Öte yandan bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD’de Ağustos ayı enflasyon verisinin art arda ikinci ayda da gerileyeceğine dair beklentiler ons altın fiyatlarını bu ayın zirvesine yaklaştırdı.

 • Piyasaların beklentisi ABD’de enflasyonun 8,1%’e gerilemesi yönünde. Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda ise üst üse iki aydır enflasyonda bir gerileme yaşanmış olacak. 
 • Her ne kadar gelecek hafta FED’in 75 baz puanlık bir faiz artışı açıklayacağı yönünde piyasa emin olsa da düşen enflasyon FED’in sert faiz artışlarını bir noktada durdurması gerektiği düşüncesini destekleyecek. Faizsiz getirisi olması nedeniyle gerileyen bir enflasyon verisi de altın fiyatları için pozitif bir katalizör olabilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Petrol tarafında haftanın ilk gününe kıyasla hareketler daha sınırlı diyebiliriz. FED’in baz alacağı enflasyon verisi öncesi daha sınırlı düşüşler mevcut. 

Petrol fiyatları şu günlerde iki önemli konudan etkileniyor. Bunlardan ilki ​​FED’in agresif faiz artışlarıyla birlikte ortaya çıkan resesyon (durgunluk) korkusu, diğeri ise en önemli ithalatçı Çin’in yavaşlayan ekonomisi. Yani konu, talep konusu!

Güncelde talep yetersizliği endişesi fiyatlamalarda etkili olsa da Brent petrol fiyatlarını hem aşağı yönlü hem de yukarı yönlü hareket ettirebilecek pek çok gündem maddesi var. Analistler ise güncel durumu değerlendirerek öngörülerinde bazı revizyonlara gittiler.

 • Morgan Stanley 3. çeyrek için Brent petrol fiyat tahminini talepteki yavaşlama beklentisiyle 12 dolar düşürerek 98 dolara indirdi. Banka, 4. çeyrek tahminini de 100 dolardan 95 dolara çekti. 
 • UBS Group da Çin’deki karantinalar nedeniyle Brent petrol tahminini 15 dolar azaltarak 110 dolara indirdi. Analistler Çin’deki karantinaların yakın vadede talebi yavaşlatacağını belirtti.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Borsayı Öldürmeyen Şey Güçlendirdi Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı