Bültenler

Haftanın Özeti #9: Borsanın Dolu Tarafını Gören Yatırımcılar

Haftanın Özeti #9: Borsanın Dolu Tarafını Gören Yatırımcılar
Google News Icon Takip Et

Merhaba Midaslı! ☀️

Dilersen, bu hafta kaçırmış olabileceğin tüm gelişmelerin üzerinden tekrar bi’ geçelim. 🔍

İyi okumalar dileriz.

Haftanın Özeti #9: Borsanın Dolu Tarafını Gören Yatırımcılar

❓ Neden yükseldiler, neden düştüler?

💥 S&P 500, %2,28 & Nasdaq, %3,19 & Dow Jones, %1,65

  • Beklentilerin üzerinde gelen olumlu ekonomik gelişmeler, yatırımcılara Omicron varyantının ekonomik etkisinin ölçeğini anlama konusunda daha fazla kolaylık sağladıkça ve Noel tatili öncesi piyasalardaki hava pozitif bir seyre büründükçe, borsalar haftayı keskin yükselişlerle tamamladı.
  • John Hancock Investment Management’ın baş yatırım stratejisti Matthew Miskin, yükselişe dair şunları söyledi:

“Bu yılın son bölümüne girerken borsalara dair çok fazla olumsuz beklentiler vardı. Son günlerde yatırımcılar muhtemelen oldukça güçlü ekonomik büyüme ve Covid etrafındaki sağlık hizmeti inovasyonuyla ilgili oldukça olumlu gelişmeler görmeye devam ettikçe, (risk iştahları artarak) hisse senetlerine olan talepleri de arttı.” Kaynak

  • Perşembe günkü kapanışa doğru borsalarda görülen ufak düşüşün nedenleri arasında ise NYSE’deki azalan işlem hacmi veya üç günlük bir Noel tatili öncesinde yatırımcıların harcamalarını karşılamak amacıyla biraz para çekme çabası olabilir.
Haftanın Özeti #9: Borsanın Dolu Tarafını Gören Yatırımcılar

🖥 Oracle (ORCL, %-8,49) & Cerner (CERN, +%2,54)

  • Oracle, Cerner’i hisse başına 95 dolar, yani yaklaşık 28,3 milyar dolar özsermaye değeri karşılığında satın aldığını teyit ettikten sonra Oracle düşerken, Cerner değer kazandı.

📈 Nike (NKE, +%2,71) ve Micron (MU, +%15,14)

  • 2 şirket, beklentilerin üzerinde açıkladıkları kazançların ardından perakende ve yarı iletken sektörlerine taşıdıkları olumlu havayla birlikte hem kendileri hem de sektörleri günü pozitif bölgede tamamladı.

☕️ Bana Bu Kadar Yetmez, Detaylı Anlat!

Haftanın Özeti #9: Borsanın Dolu Tarafını Gören Yatırımcılar

🦠 Covid – Özel

  • FDA, Merck’ün (MRK, %-0,65) oral antiviral haplarının 18 yaş ve üzeri yetişkinler için kullanımına (hafif ile orta şiddette Covid-19 hastalığının tedavisi için) acil kullanım izni yayınladı. Kaynak
  • Araştırma sonuçları, Omicron varyantının daha bulaşıcı olmasına rağmen Delta varyantından daha hafif olduğunu göstermeye devam ediyor. Kaynak

📈 Şirket Haberleri

🔋 General Motors (GM) ve Nikola (NKLA) cuma günü yaptıkları bir duyuruda, müşterilerine yeni elektrikli araçlarını sunmaya başladıklarını söyledi.

  • Aynı zamanda General Motors, müşterilerine yeni bir elektrikli minibüs ve yeni GMC Hummer’ı duyurdu.
  • Nikola ise California’daki ulaşım hizmetlerine (TTSI) ilk üç akülü elektrikli kamyonlarını teslim etti.

🚢 Kruvaziyer işletmecisi Carnival (CCL), kısa vadeli rezervasyonlarında Omicron kaynaklı bir darbe olduğuna dikkat çekti. Ancak gelecek yılın sonları için gemi seyahatlerine yönelik talepte, yeni koronavirüs varyantlarının kısa süreli bir etki oluşturduğunu belirtti.

🤑 Nike, Kuzey Amerika’daki spor ayakkabı ve giyim ürünlerine yönelik güçlü talep artışıyla pazartesi günü üç aylık gelir ve kâr beklentilerini aştı.

🕸 AMC Entertainment (AMC) hisseleri, Spider-Man: No Way Home filminin açılış haftasında rekor bir gişe elde etmesinin ardından 20 Aralık Pazartesi gününü yükselişle kapattı.

👨‍⚖️ ABD menkul kıymetler düzenleyicisi salı günü yaptığı açıklamada, Nikola (NKLA)’nın yatırımcılarını ürünleri ve ticari beklentileri hakkında yanıltarak dolandırdığı suçlamasıyla, 125 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

💵 Avrupa Komisyonu, salı günü Microsoft (MSFT)’a yapay zeka ve konuşma teknolojisi şirketi Nuance Communications (NUAN) için verdiği 16 milyar dolarlık teklife koşulsuz antitröst onayı verdi.

💊 ABD yetkilileri, Pfizer (PFE)’ın hastalık riski taşıyan 12 yaş ve üstü bireyler için geliştirdiği Covid-19 hapına izin verdi.

Şirketin klinik denemesinden elde edilen verilere göre, Pfizer’ın antiviral hapı Paxlovid, ciddi hastalık riski yüksek hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede yaklaşık %90 etkili. 

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Microsoft’s $16 billion Nuance bid gets EU antitrust approval

Nikola Corp agrees to pay $125 mln to settle SEC charges of defrauding investors

Oracle plans to buy Cerner for ‘mid 90’s’ per share – CNBC reporter

GM and Nikola Are Now Delivering Electric Trucks

Rivian warns supply issues to hit production, shares drop to record low

Nike beats revenue estimates on North America demand

Carnival’s long-term demand indicates Omicron threat will fade soon

AMC’s CEO and Reddit Fans Cheer New Spider-Man Flick’s Blockbuster Debut

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı