Bültenler

Borsaların Kasım Rallisi Yavaşladı

November 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsaların Kasım Rallisi Yavaşladı

ABD borsaları dünü ağırlıklı olarak artıda tamamlasa da S&P 500’ü son iki ayın en yüksek seviyesine taşıyan güçlü kasım rallisi yavaşlıyor gibi görünüyor. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,07% ve S&P 500 0,12% yükselirken, Dow Jones 0,13% düştü.

Analist Yorumu 

Yatırımcılar dün zayıf ekonomik verileri ve Nasdaq’ı kasım başından bu yana yaklaşık 10% daha yükseğe taşıyan ralliyi sindirmek için ufak bir mola verdi.

Kasımda görülen güçlü artış ivmesi, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın hafta başında düzeltme bölgesinden çıkmasını sağladı. S&P 500 de düzeltme bölgesinden çıkışın kapısını aralıyor ancak son zamanlardaki en düşük seviyesinden en az 10%’luk resmi bir toparlanma için 4.529,11 veya daha yüksek bir seviyede kapanması gerekiyor.

Spartan Capital baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, son zamanlardaki güçlü ralli göz önüne alındığında hisselerin momentum kazanmak için mücadele etmesinin şaşırtıcı olmadığını söylüyor:

Bugün ayrıca, çoğu ekonomik faaliyet açısından temelde olumsuz olan ancak FED için iyi olan bir dizi makro haber aldık çünkü ekonomi tam da merkez bankasının istediği gibi yavaşlıyor.” 

Dün ayrıca piyasaların gözü kulağı FED yetkililerindeydi. FED yetkilisi Lisa Cook enflasyonun işsizlikte keskin bir artış olmadan düşmeye devam edebileceğini söyledi ancak ABD ekonomisi için “yumuşak inişin garanti olmadığı” uyarısında bulundu. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ise CNBC’ye verdiği röportajda para politikasını gevşetmenin “şu anda tartışmanın bir parçası olmadığını” söyledi.

Enflasyondaki düşüş, işten çıkarmaların artması ve istihdam yaratımının yavaşlamasına ilişkin son işaretler, FED’in temmuz ayında döngünün son faiz artırımını gerçekleştirmiş olabileceği yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Öte yandan yatırımcılar dün büyük perakendecilerin bilançolarına da odaklandı. Walmart CEO’su Doug McMillon’un önümüzdeki aylarda ABD’de bir deflasyon eğilimi görmeyi beklediğini belirten yorumlarının ardından Walmart hisseleri 8,1% düşerek Dow’u aşağı çekti.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Walmart (WMT), Cisco (CSCO) ve Palo Alto Networks (PANW) bilançolarına gelen olumsuz tepkiler

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

3. Büyüme endişeleriyle petrolde sert hareketler

4. S&P 500’ün 4.500 seviyesinin üzerinde kapanması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Sağlık, Teknoloji, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Amazon (AMZN) hisseleri, şirketin Hyundai Motor markalarından başlayarak gelecek yıl online araç satışlarını başlatma planları açıklamasının ardından 0,3% düştü. CarMax (KMX) ve Carvana (CVNA) da sırasıyla 5,6% ve 5,3% değer kaybetti.

Macy’s (M) üçüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aşarak 5,7% artıda kapandı. 

Alibaba Group (BABA) güçlü bir bilanço açıklasa da ABD’nin ihracat kısıtlamalarının etkilerine yönelik yaptığı uyarıların ardından 9,1% geriledi.

Borsaların Kasım Rallisi Yavaşladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı