Borsa Yorumları

Borsalardaki Satış Dalgası Karşısında Volatilite Kalelerine Sığının – Wall Street

Şubat 14, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsalardaki Satış Dalgası Karşısında Volatilite Kalelerine Sığının – Wall Street

Tüketici fiyatlarının beklentilerin üzerinde arttığını gösteren ocak ayı enflasyon verileri piyasaları sarsarak borsalarda bir satış dalgasına yol açtı. Haliyle bu durum, daha fazla kayıptan endişelenen yatırımcılar için istikrarlı hisseleri daha cazip hale getirdi.

📝 Ocak ayı tüketici fiyatlarının ekonomistlerin tahminlerinden daha güçlü çıkması neden böyle bir görünüme yol açtı dersen, yanıt basit: 2,9% beklentiye göre 3,1% artan yıllık enflasyon, Fed’in faiz oranlarını daha önce beklendiği kadar hızlı düşüremeyeceği endişelerini artırdı. 

Söz konusu veriler, endekslerde sert düşüşlere yol açarken, dolar endeksi ve ABD Hazine tahvili getirileri aylardır görülmeyen seviyelere sıçradı.

Yeni veriler, para politikasına ilişkin piyasa beklentileri üzerinde belirsizlik yaratırken, Wall Street’in bir kısmı bunun yeni yıla güçlü bir başlangıcın ardından hisselerde bir geri çekilmenin başlangıcına işaret etmesi durumunda ne yapacaklarını merak ediyor. 

💡 Bu görünüm karşısında, borsalarda düşüşün devam etmesi durumunda iyi performans gösterebilecek düşük volatiliteli, yatırımcılara adeta bir sığınak sunacak hisseleri taradık. Bu isimleri bulmak için; geçtiğimiz yıl en az 10% değer kazanan, son beş yılda yıllık gelirlerinde en az 4% artış gören ve borç/özsermaye oranı 40%’ın altında, yani güçlü bilançolara sahip olan ve faiz artışlarından fazla etkilenmeyen hisselere baktık.

Aşağıdaki listede bu kriterleri karşılayan düşük volatiliteli isimleri inceleyebilirsin: 

  • Berkshire Hathaway (BRK.A)
  • CME Group (CME)
  • Costco Wholesale (COST)
  • Electronic Arts (EA
  • Microsoft (MSFT)
  • Regeneron Pharmaceuticals (REGN)
  • Take-Two Interactive Software (TTWO)
  • Tyler Technologies (TYL)
  • Vertex Pharmaceuticals (VRTX)

💼 Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i bu yıl şimdiye kadar 10%’dan fazla yükselerek S&P 500’den daha iyi bir performans sergiledi. 

Ancak Wall Street’e göre Berkshire’ı daha da güneşli günler bekliyor; FactSet anketine katılan her beş analistten sadece ikisi hisse için “AL” notu veriyor ve konsensüs hedef fiyatı 6,6% artışa işaret ediyor. 

Öyle ki Berkshire Hathaway, son birkaç aydır piyasanın yükselişine büyük katkılarda bulunan ve piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisseden oluşan Muhteşem Yedili’de Tesla’nın (TSLA) yerini alabilecek bir şirket olarak da gösteriliyor.

🏪 Yıl başından bu yana 9%’un üzerinde yükselerek listeye giren Costco, geçtiğimiz hafta CFO Richard Galanti’nin mart ayı ortasında istifa edeceğini duyurdu. Galanti’nin yerine Kroger (KR) CFO Gary Millerchip’in göreve gelecek.

Goldman Sachs analisti Kate McShane’e göre bu, Costco’nun CEO ya da finans şefi olarak dışarıdan yaptığı ilk işe alım olduğu için önemli bir hamle:

Yeni bir dışardan işe alımın muhtemelen şirketin dijital, medya ve/veya yerine getirme işlerini geliştirmeye odaklanmayı içerebilecek önceki deneyimlere dayalı fikirler getireceğini düşünüyoruz.”

ℹ️ Microsoft da kriterleri karşılayan bir isim olarak listedeki yerini aldı.  Yazılım devinin hisseleri, geçen yıl yaklaşık 57% yükseldikten sonra 2024’te 8%’in üzerinde değer kazandı. Bu güçlü yükselişle Microsoft, piyasa değeri bakımından Apple’ı geride bıraktı ve dünyanın en değerli şirketi oldu.

Geçtiğimiz hafta Melius Research analisti Ben Reitzes, hissenin yatırımcıların düşündüğünden daha ucuz göründüğünü düşünüyor.

Reitzes “Microsoft, yapay zekâ gelirlerini artırıp aynı zamanda marjlarını genişleterek Muhteşem Yedi’deki diğer isimlerden ayrılmaya devam ediyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC