Bültenler

Borsalardaki İyimserlik Sürüyor

December 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki İyimserlik Sürüyor

Dow Jones’un arka arkaya rekor kapanışlarıyla dünü de yeşilde bitiren borsalar Fed iyimserliğinden faydalanmaya devam ediyor. Fed’in faiz indirimi tahminlerine ilişkin bu coşkulu hava güçlü bir ralliyi körükledi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,19%, S&P 500 0,26% ve Dow Jones 0,43% yükseldi.

Analist Yorumu 

ABD borsaları, çarşamba günü Fed’in faiz oranlarının bu döngüde muhtemelen zirveye ulaştığını öne sürmesi ve 2024’te 75 baz puanlık faiz indirimlerini kaleme almasıyla tetiklenen güçlü ralliye devam ediyor.

Dakota Wealth Management kıdemli portföy yöneticisi Robert Pavlik, “Son birkaç günde kesinlikle oldukça hız kazandık” dedi ama bu yükselişte bir duraklamanın sürpriz olmayacağını belirtti.

Hisseler için önemli bir diğer katalizör de 10 yıllık Hazine getirisinin gerilemesi oldu. Gösterge tahvil getirisi, ekim ayında 5%’e yükseldikten sonra bugünkü düşüşünü sürdürerek 3,929% ile temmuz ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Pavlik, “Noel Baba rallisinin sona ereceği konusunda hiç endişe duymuyorum.” diye ekledi.

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🐂 1. Boğalar Koşmak İstiyor

Boğalar (artış beklentisi) mutlu. Dow Jones dün tırmanışını sürdürerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Haftalık bazda 2,8% artış gösteren endeks, 2019’dan bu yana en uzun süreli yükselişi olan dokuz haftalık galibiyet serisine doğru ilerliyor. Bu arada S&P 500 de yakında kendi rekorunu görerek Dow’a katılabilir. Perşembe günü de yükselen piyasa endeksi, Ocak 2022’de belirlenen rekor kapanıştan 1,6% uzakta. Ve kelimenin tam anlamıyla bir boğa, dün New Jersey tren raylarına atladı  ve Newark, New Jersey ile New York City arasındaki banliyö hizmetini kesintiye uğrattı.

🔗 2. Bağlantı Kopukluğu

Borsalardaki İyimserlik Sürüyor

LinkedIn planlarını değiştiriyor. Microsoft (MSFT) destekli sosyal medya sitesi, veri merkezi teknolojisini Microsoft Azure’a taşıyacak olan “Blueshift” kod adlı projesini iptal ederek ana şirketi için bir gerilim yarattı. CNBC’den Jordan Novet’in haberine göre bu hamle, 2019’da Azure’a geçeceğini duyuran LinkedIn için büyük bir geri dönüş oldu. Söz konusu geçiş kararı Microsoft’un platformu 27 milyar dolar karşılığında satın almasından üç yıl sonra alınmıştı. Kârlı bulut altyapısı pazarında Amazon Web Services’i kovalayan Microsoft, büyümesinin büyük bir kısmını bulut teknolojisi ve hizmetlerine borçlu.

Borsalardaki İyimserlik Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch