Bültenler

Borsalardaki İyimserlik Artıyor

November 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki İyimserlik Artıyor

Hisselerin kazançlarını dördüncü güne taşıması ve tahvil getirilerinin düşmesiyle S&P 500, nisan sonundan bu yana en iyi gününü geçirirken, diğer endeksler de günü artıda tamamladı. Bu iyimserliği, yatırımcıların FED’in faiz artırımlarını dururabileceği umudu destekledi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,78%, S&P 500 1,89% ve Dow Jones 1,70% yükseldi. 

Analist Yorumu 

FactSet verilerine göre, Wall Street dün dört günlük yükselişini hızlandırdı ve S&P 500’ün finans ve tüketim sektörleri, haftalık bazda yaklaşık 6% arttı.

Hisselerdeki bu ralli, FED’in çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutmasının ardından yoğunlaştı. Piyasalarda ana odak noktası, merkez bankasının yükselen tahvil getirilerinin enflasyonla mücadele işinin bir kısmını kendisi için yaptığını ima etmesi oldu.

JPMorgan Asset Management küresel stratejisti David Kelly, “Bu, biraz gecikmiş bir tepki. Bence insanlar ekonomi, enflasyon ve FED konusunda biraz fazla kötümserdi.” diyor.

Kelly, resesyon riskinin yakın vadede azaldığını ancak önümüzdeki yıl resesyon ihtimalinin artacağını belirterek “Ancak insanlar aynı zamanda enflasyonun kademeli olarak düşeceği fikrine daha rahat yaklaşıyor ve bu da Hazine tahvili getirilerinin düşmesine yardımcı oluyor.” yorumunu yapıyor. 

Bugünün makroekonomik takviminde, borsalardaki yükselişin devam edip etmeyeceği kapsamında öğleden sonra açıklanacak olan ekim ayı istihdam verileri yakından takip edilecek.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bu hafta başındaki pozitif momentumun devam etmesi

2. Uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirilerinde düşüş

3. S&P 500’ün yeniden 200 günlük hareketli ortalamasının (4.244) üzerine çıkması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Enerji, Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Finans, Sanayi, Ham Madde

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Croc’s (CROX) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek tahminlerinin analist beklentilerinin altında kalmasıyla 5,3% geriledi.

Starbucks (SBUX), tüketicilerin pahalı kahve alışverişlerini sürdürmesiyle üçüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı ve hisse 9,5% yükseldi. 

PayPal Holdings (PYPL), üçüncü çeyrek bilançosunda yeni CEO’su Alex Chriss’in açıklamalarının ardından 6,6% değer kazandı. 

Eli Lilly (LLY) hisseleri diyabet ilacı Mounjaro’nun desteğiyle güçlü üçüncü çeyrek satış büyümesi ve kâr artışıyla 4,7% arttı.  

Borsalardaki İyimserlik Artıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı