Bültenler

Borsalardaki Düşüş Sürüyor

Borsalardaki Düşüş Sürüyor
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları, yatırımcıların beklenenden zayıf gelen kasım ayı özel sektör istihdam rakamlarının ardından dikkatlerini bugün ve yarın açıklanacak işgücü verilerine çevirmesiyle seans başındaki kazançlarını silerek ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,58%, S&P 500 0,39% ve Dow Jones 0,19% geriledi.

Analist Yorumu 

ADP, işe alımların yavaşladığına ve ABD işgücü piyasasının daha yumuşak olduğuna dair bir başka işaret olarak, ABD’deki işletmelerin kasım ayında 103 bin yeni istihdam sağladığını açıkladı. Bu rakam, The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistlerin 128 binlik konsensüs tahmininin altında kaldı.

ADP tahmini genellikle ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun daha kapsamlı ve yakından izlenen ve yarın açıklanacak olan istihdam verisinin güvenilir bir habercisi değil. Ancak her iki rakam da istihdam piyasasında bazı Fed yetkilileri ve yatırımcılar için yumuşak iniş söylemini destekleyebilecek bir bozulmaya işaret ediyor.

Yatırımcılar bugün ayrıca ekonominin durumu ve yüksek faiz oranlarının soğutma faaliyetlerinde istenen etkiyi yaratıp yaratmadığı hakkında ipuçları verebilecek olan işsizlik başvuruları rakamlarını da izleyecek.

Yumuşak inişin Fed’in 2024’te beklenenden daha erken faiz indirimine gitmesine olanak sağlayacağına dair kanıtlar, Dow Jones ve S&P 500’ün bu haftanın ilk üç gününde bir nefes almasına rağmen, hisseler ve tahvillerdeki son ralliyi destekler nitelikte.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, bir ay önce Fed’in mart ayına kadar faiz indirimine gitme ihtimaline 20,3% verirken, bu ihtimali şimdi 60,2% olarak fiyatlıyor.

UBS Global Wealth Management Amerika kıtası baş yatırım yetkilisi Solita Marcelli, “Bu bize fazla iyimser görünüyor. Sonuç olarak, S&P 500 için yukarı yönlü hareketin artık nispeten sınırlı olduğuna ve endeksin yılı 4.700 civarında tamamlayacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Geçtiğimiz ayın tamamında ABD borsaları güçlü bir performans sergiledi ve şimdi bu performansın aralık ayında da korunup korunamayacağı merak ediliyor. Dow Jones ve S&P 500 kasımda 8%’in üzerinde değer kazanırken, Nasdaq 10,7% yükseldi.

Kasım ayında o kadar iyi bir performans gösterdik ki yatırımcılar bu performansa değdiğinden emin olmaya çalışıyor.” diyen Fort Pitt Capital Group yönetici ortağı ve varlık yönetimi başkanı Jay Sommariva, bu hafta daha fazla istihdam verisinin gelmesiyle birlikte, “piyasa işgücü piyasasının geçmişte olduğu kadar güçlü olmadığını ve işe alımlarda bir tür yavaşlama olduğunu görmek istiyor.” dedi ve ekledi:

Bu konuda bir yavaşlama görene kadar, herkesin aklının bir köşesinde Fed’in hâlâ bir şeyler yapabileceği ve yakın gelecekte faizleri tekrar artırabileceği ihtimali var.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Yumuşak iniş senaryosunu destekleyen verilere gelen tepkiler

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin işgücü verileri karşısında hafif gerilemesi

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki kayıpların endekslere yansıması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, Kamu Hizmetleri, Sağlık

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Finans, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA) CEO Elon Musk’ın elektrikli araç devinin daha ucuz ve küçük bir araç modelinin yatırımcıların tahmininden daha erken piyasaya sürülebileceği açıklamasının ardından 0,3% artıda kapandı. 

Brown-Forman (BF.B) B sınıfı hisseleri, Jack Daniel’s’ın ana şirketinin mali ikinci çeyrekte beklenenden daha zayıf bir bilanço açıklamasının ardından 10,4% geriledi.

Campbell Soup (CPB) analistlerin 2024 hisse başına kâr tahminini aşmayı beklediği açıklamasıyla 7,1% yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı