Bültenler

Borsalardaki Düşüş Faiz Gündemiyle Devam Ediyor

September 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki Düşüş Faiz Gündemiyle Devam Ediyor

FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek seviyelerde tutma planını açıklamasıyla borsalarda dün görülen düşüş bugün de devam etti. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,49%, S&P 500 1,01% ve Nasdaq 1,47% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Borsalardaki bu hareketler, FED’in faiz oranlarını değiştirmeyeceğini ancak yıl sonundan önce bir faiz artışı daha öngördüğünü açıklamasından bir gün sonra geldi. Merkez bankası ayrıca önümüzdeki yıl daha az faiz indirimine işaret ederek, inatçı enflasyon nedeniyle faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması gerekeceğini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell, kararın ardından ekonomi için yumuşak bir inişin hala mümkün olduğunu ancak temel senaryosunun bu olmadığını belirtti.

Teknoloji hisseleri, yatırımcıların faiz oranlarının yüksek kalması durumunda büyüme odaklı hisseleri yeniden değerlendirmeye başlaması nedeniyle bu hafta kayıplara öncülük etti. Tesla (TSLA), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META) ve Nvidia (NVDA) bugün açılışta en büyük düşüşleri kaydeden teknoloji isimleri arasında yer aldı. 

👀 Ne Dediler?

Vantage analisti Jamie Dutta, “Şüphesiz Powell, çok sayıda engelin ve dikkatli hareket etme kabiliyetinin altını çizdi. Ancak piyasa, uzun bir süre daha yüksek oranlara ihtiyaç duyacak önemli bir ivmeye ve daha güçlü bir büyümeye sahip görünen bir ekonomiyle çalışıyor.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

Darden Restaurants (DRI) hisseleri, analistlerin ilk mali çeyrek beklentilerini aşmasına ve 2024 mali yılı için görünümünü yinelemesine rağmen 2,6% geriledi. Darden’ın fine-dining restoranlarında zincir mağaza satışları 2,8% daraldı.

FedEx (FDX), beklentileri aşan mali ilk çeyrek bilançosunun ardından 5%’ten fazla değer kazandı. FedEx, analistlerin tahmin ettiği 3,71 doların üzerinde, hisse başına 4,55 dolar düzeltilmiş kâr açıkladı. Şirketin 21,7 milyar dolalrık geliri ise 21,74 milyar dolarlık beklentilerin biraz altında kaldı.

KB Home (KBH) hisseleri, üçüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aşmasına rağmen 3%’ün üzerinde değer kaybetti. Şirket 1,59 milyar dolar gelirle hisse başına 1,80 dolar kâr elde etti. Analistler, 1,48 milyar dolar gelirle hisse başına 1,43 dolar kâr bekliyorlardı. 

Borsalardaki Düşüş Faiz Gündemiyle Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC