Bültenler

Borsalardaki Artış Devam Ediyor

October 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki Artış Devam Ediyor

Borsalar, Hazine tahvili getirilerinin düşmesi ve FED yetkililerinin yeni yorumlarının merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bitirmiş olabileceği umutlarını desteklemesiyle dünü yükselişle kapattı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,58%, S&P 500 0,52% ve Dow Jones 0,40% yükseldi.

Analist Yorumu 

Dün borsalarda görülen yükseliş, Ortadoğu’da yaşanan şiddet olaylarına ilişkin endişelerin, FED yetkililerinin son dönemde kredi koşullarında yaşanan sıkılaşmanın merkez bankasının yeni bir faiz artırımına gitme ihtiyacını azaltabileceği yönündeki yorumlarıyla dengelenmesinin ardından geldi.

Dün sabah Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu düşünmediğini söyledi. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari de dün yaptığı açıklamada, ABD uzun vadeli tahvil getirilerindeki son yükselişin şaşırtıcı olduğunu söyledi. 

Bostic ve dünkü diğer konuşmacılar, pazartesi günü merkez bankasının Hazine getirilerindeki son yükselişin ardından “dikkatli bir şekilde ilerleyebileceğini” söyleyen FED Başkan Yardımcısı Philip Jefferson’ı izledi.

Oanda kıdemli piyasa analistlerinden Edward Moya “ABD hisseleri, FED’in sürekli güvercin tonda konuşmasının yatırımcıları faiz artırımlarının sona erdiğine ikna etmesinin ardından yükseliyor. Geçen hafta tahvil piyasasında satışlar yoğunlaşmıştı ancak Hamas’ın İsrail’e yaptığı sürpriz saldırının ardından bu durum sona ermiş gibi görünüyor. Uzun süreli bir tahvil piyasası rallisi, daha yüksek tahvil arzı ve talepteki belirsizlik gibi önemli yapısal değişimler göz önüne alındığında olası görünmüyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Tahvil getirleri ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, zayıflayan dolarla birlikte borsayı desteklemesi

2. İsrail ve Gazze’deki duruma ilişkin belirsizlik 

3. Hisselerin aşırı satışların ardından bir sıçrama yapacağına dair süregelen inanç 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Finans

Zayıf: Enerji

Öne Çıkan Hisseler

PepsiCo (PEP) analist beklentilerini aşan üçüncü çeyrek bilançosunun yanı sıra 2023 yılı tahminlerini yükseltti ve dünü 1,9% artıda tamamladı.

Palantir Technologies (PLTR) veri analitiği şirketinin ABD Ordusu tarafından yapay zekâ ve makine öğrenimini test etmek ve geliştirmek için 250 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığı haberi üzerine 1,1% yükseldi.

Rivian Automotive (RIVN), UBS’in şirketin üretim ve diğer temellerinin “iyi göründüğü” yorumuyla notunu “AL” seviyesine yükseltmesinin ardından 4,6% ralli yaptı.

Borsalardaki Artış Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı