Bültenler

Borsalarda Yeniden Ralli Sinyalleri

March 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsalarda Yeniden Ralli Sinyalleri

ABD’de dün açıklanan ve ağırlıklı olarak faiz indirimi beklentileri konusunda piyasa tahminleri üzerinde büyük bir etkiye yol açmayan enflasyon (TÜFE) verilerinin ardından borsalar, teknoloji isimlerinden destek alarak yükseldi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,54%, S&P 500 1,12% ve Dow Jones 0,61% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

ABD’de dün açıklanan şubat ayı tüketici fiyat endeksi verileri beklenenden daha yüksek enflasyon eğilimini sürdürdü. Gıda fiyatları sabit kalırken, barınma maliyetleri yükseldi. 

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan gelen veriler, şubat ayında tüketici fiyatlarının aylık bazda 0,4% artarak, Eylül 2023’ten bu yana en büyük artışını gösterdiğini ortaya koydu. Gıda ve enerji gibi volatil kalemleri içermeyen çekirdek TÜFE ise bir önceki aya göre 0,4% artarak yatay seyretti. 

Öte yandan yıllık bazda çekirdek TÜFE, şubat ayında 3,8% ile ocak ayındaki 3,9%’a kıyasla ılımlı ancak 3,7%’lik konsensüs tahminin üzerinde gerçekleşti.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar hâlâ ilk 25 baz puanlık faiz indiriminin haziran ayında gelmesini bekliyor.

Hecht Commodity Report’un yatırım grubu lideri Andrew Hecht, “Fed’in 2%’lik hedefinin üzerindeki inatçı enflasyon, faiz indirimlerini muhtemelen daha geç ve daha erken bir olay haline getirebilir. Hisseler istikrarlı seyrederken, tahviller ve altın şubat TÜFE verisinin ardından düştü. Piyasa katılımcılarının çoğu Fed’in 2024’te faiz oranlarını düşüreceğine inanıyor ama seçimler ve yükselen enflasyon faiz indirimlerini 2025’e itebilir.” yorumunu yapıyor.

Dünkü aktif hisselere bakacak olursak, Oracle (ORCL), bulut yazılım devinin çeyrek sonuçlarının Wall Street’i etkilemesiyle yaklaşık 12% yükseldi ve S&P 500’ün en çok kazanan hissesi oldu. Oracle ayrıca yapay zekâ talebinin teşvik ettiği bir dizi büyük bulut sözleşmesi imzalayarak yapay zekâyla ilişkili hisselere de destek verdi.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Son zamanlarda zayıf performans gösteren bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde görülen toparlanma

2. Şubat ayı enflasyon verilerinin sindirilmesi

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Tüketici Ürünleri, Finans

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Ham Madde

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsaların bir kez daha pozitife dönmesi, bu momentumun devam edip etmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Piyasada Rüzgarın Yönü Değişiyor mu?

Borsalar dün, yatırımcıların Nvidia (NVDA) (7% artış) ve Meta Platforms (META) (3% artış) gibi piyasa değeri yüksek teknoloji isimlerine ilgi göstermesinden destek buldu. Bu pozitif görünüm, enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmesinin ardından görüldü. Regan Capital baş yatırım yetkilisi Skyler Weinand, “Bilançolar, enflasyon ve faiz oranları doğru yönde ilerlediği için piyasanın momentumunu neyin durdurabileceğini görmek zor.” yorumunu yaptı. 

🤝 2. IBM de Kervana Katıldı

Borsalarda Yeniden Ralli Sinyalleri

International Business Machines (IBM), pazarlama ve iletişim bölümündeki çalışanlarına personel sayısını azaltacağını söyledi. Söz konusu haber, IBM CEO’su Arvind Krishna’nın aralık ayında şirketin 2023 yılında yaklaşık 8 bin işi yapay zekâ ile değiştirme planını duyurmasının ardından geldi. IBM yaptığı açıklamada, “2024’ü kabaca yıl başındaki aynı istihdam seviyesiyle tamamlamayı” beklediğini söyledi.

Borsalarda Yeniden Ralli Sinyalleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing