Bültenler

Borsalarda Yeniden Coşkulu Seyir

Mart 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda Yeniden Coşkulu Seyir

Wall Street, yakından takip edilen tarım dışı istihdam verisinden bir gün önce, çip devlerindeki yükseliş ve süpermarket zinciri Kroger’ın (KR) bilanço sonrası rallisinin yardımıyla yeni rekorlar gördü. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,51%, S&P 500 1,03% ve Dow Jones 0,34% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Haftanın son işlem gününde gelecek olan kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde borsalar bilançolar ve teknoloji devlerinden destek alarak bir kez daha rekor bir kapanışa imza attı. 

Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki ifadesinin ikinci ayağı da dünün yakından izlenen gündemleri arasındaydı. Powell dün Senato Bankacılık Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde yaptığı açıklamada, ekonominin beklendiği gibi gelişmeye devam etmesi halinde faiz indirimlerinin muhtemelen bu yıl başlayacağını söyledi. 

Powell’ın yorumları, çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde verdiği ifadenin ilk günündeki mesajlarını anımsattı. Bu açıklamalar, piyasaların yükselmesine ve şubat ortasından bu yana görülen en kötü seansın ardından toparlanmaya yardımcı oldu. 

iREIT Alpha yatırım grubu lideri Leo Neliseen, “Piyasa katılımcılarının, merkez bankası yetkililerinden gelen yorumların da etkisiyle, büyük merkez bankalarının yakında faiz indirimine başlamasını beklediği günlerden biri daha. Bu nedenle, teknoloji yine daha iyi performans gösteriyor, dolar biraz daha zayıf ve Nvidia (NVDA) yeniden yükseldi. Bunlar yeni şeyler değil. Ancak sorun şu ki, Fed faizleri düşürmeye başladığından beri finansal koşullar hiç bu kadar gevşek olmamıştı. Eğer amacı sıkı finansal koşullar yaratmaksa, bunu yapmaktan çok uzakta.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Rallinin devam etmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki yukarı yönlü ivmenin piyasaları desteklemesi

3. Yarı iletken hisselerindeki güçlü performans

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Teknoloji, İletişim, Enerji, Sanayi, Temel Tüketim Malları, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Emlak, Finans

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Şirketlerin güçlü performanslarının yanı sıra Powell açıklamalarından destek bulan borsalar şimdi işgücü piyasasının nabzını ölçmeye hazırlanıyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bir Rekor Daha

Borsalar bir kez daha ivmeyi yukarıya çevirdi. S&P 500 dün rekor seviyesinde kapanırken, Nasdaq da seans içinde yeni zirvesini gördü. Şimdiye kadar güçlü bilanço sezonundan destek alan yatırımcılar bu kez makro göstergeleri takip ediyor. Şubat ayı tarım dışı istihdam verileri ve rakamların para politikası için ne anlama geleceği bugünün belirleyici katalizörü olacak.

🛍️ 2. Hız Kazandıracak mı?

Borsalarda Yeniden Coşkulu Seyir

ABD’nin önde gelen süpermarketleri, bu kez daha müşterilerinin kapısına en hızlı ulaşma yarışına girdi. Walmart (WMT), Target (TGT) ve Kroger gibi tüm büyük perakendeciler, yeni ve büyüyen abonelikleri kapsamında eve teslimat hizmetlerinin altını çizmeye başladı. Rekabetin giderek kızıştığı süpermarket pazarında, büyük perakendecilerin hepsi daha fazla müşteri kazanmaya çalışıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing