Bültenler

Borsalarda Güçlü Artış Devam Ediyor

Borsalarda Güçlü Artış Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Haziran ayı üretici enflasyonunun (ÜFE) daha da düştüğünü gösteren ve FED’in faiz artırımı kampanyasının sonuna yaklaştığı ihtimalini güçlendiren verilerin ardından, teknoloji hisselerinin öncülüğünde S&P 500, Nisan 2022’den bu yana ilk kez 4.500 seviyesini aştı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,58%, S&P 500 0,85% ve Dow Jones 0,14% yükseldi.

Analist Yorumu 

ABD’den gelen son ekonomik veriler, FED’in birçok piyasa katılımcısının korktuğu işsizlik artışı ve ekonomik gerilemeyi tetiklemeden enflasyonu düşürmeyi başardığını gösterdiği için, hisseler perşembe günü hafta başından bu yana elde ettiği kazançları artırdı.

deVere Group analisti Nigel Green, “ABD enflasyon (TÜFE) verileri, FED’in ABD ekonomisini resesyona sürüklemeden enflasyonu düşürebileceği yönündeki umutları artırıyor. Enflasyonun düşmesi ve işgücü piyasasının güçlü ve dirençli olması, 2023’te resesyon yaşanmayacağını gösteriyor. FED’in mükemmel bir yumuşak iniş gerçekleştirdiğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Beklentinin altında yükselen haziran ayı üretici enflasyonu ve işgücü piyasasının gücünü koruduğunu gösteren haftalık işsizlik başvurusu verilerinin sindirilmesi

2. Delta Air Lines ve PepsiCo’nun beklentilerin üzerinde gelen bilançolarıyla yatırımcı güveninin artması

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki artan güçlü seyir

4. S&P 500’ün 4.500 seviyesine yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Sağlık

Zayıf: Enerji, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Walt Disney (DIS) hisseleri, şirketin CEO Bob Iger’in sözleşmesini Aralık 2026’ya kadar uzattığı haberleriyle dünü 0,4% artıda tamamladı. 

Delta Air Lines (DAL) seyahat talebindeki olumlu görünüme paralel olarak güçlü bir ikinci çeyrek bilançosu açıkladıktan sonra 4%’e yakın yükseldi ancak kapanışta 0,5% geriledi. 

PepsiCo (PEP) ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aştı ve yıl sonu için de yüksek tahminler açıkladı. Hisse, kapanışta 2,4% yükseldi. 

Amazon (AMZN) hisseleri, şirketin bu yılki Prime Day etkinliğinin ilk gününde rekor satış rakamları açıkladı ve gün sonunda 2,7% ralli yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı