Bültenler

Borsalar Yumuşak İniş Umutlarıyla Artıda Kapandı

Kasım 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yumuşak İniş Umutlarıyla Artıda Kapandı

Ekonomik büyüme devam ettikçe FED’in borçlanma maliyetlerini azaltmasını sağlayacak yumuşak iniş umutlarını güçlendiren zayıf enflasyon verileriyle borsalardaki ralli devam etti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,07%, S&P 500 0,16% ve Dow Jones 0,47% yükseldi.

Analist Yorumu 

Hafta başında gelen enflasyon verilerinin yanı sıra dün açıklanan rakamlar, üretici enflasyonunun ekimde 0,5% düştüğünü gösterdi. Bu düşüş, ekonomistlerin 0,1%’lik tahminin üzerinde geldi. 

ÜFE’nin yanı sıra dünkü makroekonomik veri takviminde yer alan perakende satışlarda son yedi ayda ilk kez düşüş görüldü. ABD’de tatil alışverişi sezonu yaklaşırken, perakende satışlar ekim ayında 0,1% geriledi. Ekonomistler, 0,2%’lik bir düşüş bekliyordu. 

Ancak enflasyondaki düşüşün ardından piyasalar üretici enflasyonu ve perakende satışlara büyük tepkiler vermedi. Independent Advisor Alliance baş yatırım yetkilisi Chris Zaccarelli, “Enflasyon -şimdilik- geriye gidiyor ve ekonomi -şimdilik- güçlü bir hızla büyümeye devam ediyor, bu nedenle hisseler için tek mantıklı yön daha da yukarı olacaktır.” diyor. 

Capital Economics Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth ise perakende satış rakamlarıyla birlikte toptan eşya enflasyonu güncellemesinin “reel ekonomideki faaliyetler daha yüksek faizlerin ağırlığı altında tutunsa bile tüketici fiyat enflasyonunun birçok kişinin beklediğinden daha hızlı düşmeye devam edeceği görüşünü desteklediğini” söylüyor.

Öte yandan bazı uzmanlar da piyasadaki son coşkunun biraz fazla olduğu konusunda uyarıyor. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Bloomberg TV’ye verdiği bir demeçte “Bence insanlar kısa vadeli rakamlara aşırı tepki veriyor. Korkarım enflasyon bu kadar çabuk ortadan kalkmayabilir.” dedi ve FED şimdilik faiz artırımlarını durdurmakta haklı olsa da “biraz daha fazlasını yapmak zorunda kalabileceğini” söyledi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Enflasyon verisi sonrası görülen yukarı yönlü momentumun devam etmesi

2. Target’ın beklentilerin üzerinde gelen bilançosuna yönelik güçlü tepkiler

3. Ekonomi için yumuşak iniş görüşü sunan bir dizi ekonomik verinin sindirilmesi

4. S&P 500’ün 4.500 seviyesinde destek bulması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Finans, Ham Madde, Sanayi, İletişim, Emlak

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Enerji, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Target (TGT) hisseleri, şirketin mali üçüncü çeyrek bilançosunda sürpriz bir kâr açıklayarak analist beklentilerini aşmasının ardından 17,9% ralli yaptı.

VF (VFC) JPMorgan’ın giysi üreticisinin “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “NÖTR” seviyesine yükselmesinin ardından 14,1% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti