Piyasa Öncesi

Borsalar Yılın 2. Yarısına Artıda Başladı

Temmuz 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yılın 2. Yarısına Artıda Başladı

Bankacılık krizinin ardından borsalarda görülen düşüş ve resesyon endişelerine rağmen yılın ilk yarısını oldukça güçlü bir seyirle kapatan borsalar, görünüşe göre yılın ikinci yarısına da güçlü performanslarını koruyarak başlayacak.

Pazartesi açılışta Dow Jones 0,84%, S&P 500 1,23% ve Nasdaq 1,45% yükseldi. 

📍 Ne oldu? 

Borsalardaki bu rallinin ana sebeplerinden biri de gündemden düşmeyen yapay zekâ coşkusunun teknoloji hisselerine sağladığı destekti. Yüksek faiz oranlarına rağmen ABD ekonomisinin dirençli olduğunu gösteren son veriler de yatırımcı duyarlılığını artırarak Wall Street’te uzun süredir beklenen gerilemeye ilişkin bazı korkuları hafifletti.

Bespoke Investment Group verilerine göre yılın ilk yarısında S&P 500’deki kazancın 62%’sinden teknoloji hisseleri sorumluydu. 

🔎 Ne dediler?

Nationwide yatırım direktörü Mark Hackett, “Küresel kötümserlik azaldıkça, teknik perspektiften zorluklar azalıyor olabilir ancak ümit verici makro ve bilanço açıklamalarıyla tekniklerden temellere geçişin mümkün olduğuna dair artan göstergeler var.” diyor.

❗️Buraya Dikkat

Yatırımcıların ana odağında bugün haziran ayına ilişkin ISM İmalat PMI ve S&P Global imalat PMI verileri yer alacak. Ayrıca şunu da hatırlatalım: Bugün, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili sebebiyle ABD borsaları TSİ 20.00’de kapanacak.

📊 Hisse Hareketleri

Tesla (TSLA) yılın ikinci çeyreğinde beklentileri aşarak yıllık 83% yükselen teslimat rakamlarını açıkladıktan sonra açılışta 7%’ye yakın ralli yaptı. Tesla’daki bu artıştan diğer elektrikli araç üreticileri de faydalandı ve Rivian (RIVN) 3,2%, Lucid (LCID) de 2% yükseldi. 

Alibaba (BABA) ve JD.com (JD) gibi ABD borsalarında listeli Çinli şirket hisseleri, Çin Merkez Bankası’nın ekonomik teşvik açıklamaları ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bu hafta Pekin’de üst düzey Çinli yetkililerle görüşeceği haberleriyle sırasıyla 1,9% ve 3,1% yükseldi. 

Önde gelen petrol ihraççılarının Ağustos ayı için petrol fiyatlarında artışa gitmesiyle Halliburton (HAL) ve ConocoPhillips (COP) 1% değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC