Borsa Yorumları

“Borsalar Yeniden Çökmeden Bu Temettü Hisselerini Alın” – Morgan Stanley

October 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
“Borsalar Yeniden Çökmeden Bu Temettü Hisselerini Alın” – Morgan Stanley

Morgan Stanley’e göre piyasalar, yıl sonuna kadar büyük bir baskı altında kalabilir ve temettü hisseleri, yatırımcılara belirsizlikte yardımcı olacak seçeneklerden biri.

Şirketin baş yatırım yetkilisi ve hisse stratejisti Mike Wilson, mayıs ayından temmuz ayına kadar S&P 500’de yanlış bir kırılma olarak gördüğü son düzeltmeye rağmen, daha yüksek oranlar ve konjonktürel belirsizliğin birleşiminin yılın geri kalanında borsa üzerinde baskı oluşturabileceğini söyledi. 

Yatırımcılar ayrıca İsrail-Hamas arasında hafta sonu başlayan savaşın piyasa üzerinde yarattığı baskıyı da değerlendiriyor.

Morgan Stanley, piyasadaki bir başka potansiyel kırılma karşısında verim (bir şirketin her yıl temettü olarak ne kadar ödediği), temettü büyümesi (bu temettünün belirli bir süre içinde ne kadar büyüdüğü) ve istikrarı birleştiren ve üç ile beş yıllık bir temelde cazip görünen birkaç temettü hissesi öneriyor. 

Dilerse bu isimlere birlikte bakalım:

  • Exelon (EXC)
  • Verizon Communications (VZ)
  • Regions Financial (RF)
  • Energy Transfer (ET)
  • MPLX (MPLX)
  • Philip Morris International (PM)
  • Mondelez International (MDLZ)
  • Hess (HES)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Procter & Gamble (PG)

🔋 Wilson’a göre enerji hisseleri, ılımlı bilançoları ve sermaye tahsisi stratejileri nedeniyle listedeki en yüksek temettü getirileri sağlayan isimler arasında yer alıyor. Morgan Stanley, 2024 yılında Energy Transfer için 9,6% ve ham petrol ve rafine ürün boru hatları işleten Marathon Petroleum’dan oluşturulan bir ana sınırlı ortaklık olan MPLX için 9,9% getiri öngörüyor.

🚭 Wilson, nakit üreten, sermaye harcamalarına sınırlı ihtiyaç duyan, nispeten düşük kaldıraç oranına sahip ve sermaye kullanımı olarak temettülere öncelik veren tütün sektöründe temettülerin güvenli olduğunu düşünüyor. Morgan Stanley’e göre bankanın tütündeki tercihi, 2024 temettü getirisi 5,5% olabilecek Philip Morris.

🍪 Wilson, sektörün istikrarlı talebi, yüksek marjları, güçlü serbest nakit akışı ve mütevazı kaldıracı göz önüne alındığında, paketlenmiş gıdanın da temettüler için iyi bir yer olduğunu söyledi. Oreo kurabiyesi ve Ritz krakeri üreticisi Mondelez bankaya göre bu kategorideki en iyi temettü seçim.

“Borsalar Yeniden Çökmeden Bu Temettü Hisselerini Alın” - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC