Bültenler

Borsalar Yeni Rekorların Tadını Çıkarıyor

Borsalar Yeni Rekorların Tadını Çıkarıyor
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen istihdam rakamlarına rağmen Meta Platforms (META) ve Amazon’un (AMZN) bilançolarından destek bulan borsalar haftayı rekorlarla tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,7%, S&P 500 1% ve Dow Jones 0,3% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerine göre, ocak ayında işgücüne 353 bin kişi daha katıldı ve söz konusu rakam, 180 binlik Wall Street beklentisinin üzerinde geldi. İşsizlik oranı ise 3,8% olan beklentinin altında, 3,7% oldu. 

Uluslararası Finans Enstitüsü eski baş ekonomisti Robin Brooks, eski adıyla Twitter olarak bilinen X platformunda yaptığı bir paylaşımda, “İstihdam rakamları, neredeyse son bir yıldır işgücü piyasaları için en büyük sürpriz oldu. Ancak şunu unutmamak gerekir; beklentilerin üzerinde gelen bu rakam piyasa anlatısı üzerinde hiçbir etkiye yol açmadı. Enflasyon düşüyor ve Fed faiz indirimlerini değerlendiriyor.” yorumunu yaptı. 

Öte yandan geçen hafta bilanço sezonuna damgasını vuran Meta’nın “büyük bir sürpriz yaptığını” belirten Saxo analisti Peter Garnry, şirketin açıkladığı yeni temettünün “büyük teknoloji şirketlerinin nakitle dolup taştığının işareti” olduğunu söylüyor. 

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, hız kazanan bilanço sezonundan destek bulmaya devam ederken faiz indirimi anlatısı bir kez daha yatırımcıları çevrelemiş durumda. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Teknoloji Liderliği

Borsalar, Başkan Jerome Powell’ın şahin açıklamalarının gündemden düşmediği Fed haftasını teknoloji sektörünün liderliğiyle yeni rekorlarla tamamladı. S&P 500 geçtiğimiz haftayı 4.985 esviyesinde tamamlarken, Dow Jones da 38.654 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. Öte yandan Nasdaq da 20% ralli yapan Meta Platforms desteğiyle yeşilde kapandı. Böylece endeksler dört hafta üst üste yükseldi. 

👀 2. Bilanço Büyüsü Devam Edecek mi?

Borsalar Yeni Rekorların Tadını Çıkarıyor

Borsalar Microsoft (MSFT), Meta ve Amazon gibi şirket bilançolarını kutluyor ancak henüz bilançosunu açıklamayan birçok şirket var. Yine de şimdiye kadar yatırımcıların yüzü güldü: S&P 500’de listeli şirketlerden bilanço açıklayanların 80%’ı pozitif rakamlar sundu. Bu hafta ise yine iddialı isimlerin sonuçları takip edilecek:

  • Pazartesi: Palantir Technologies (PLTR) piyasa kapanışından sonra;
  • Salı: Spotify (SPOT), Eli Lilly (LLY), Spirit Aerosystems (SPR), Frontier Group (ULCC) piyasa öncesinde; Enphase Energy (ENPH), Chipotle Mexican Grill (CMG), Snap (SNAP) ve Amgen (AMGN) piyasa kapanışından sonra;
  • Çarşamba: CVS Health (CVS), Yum Brands (YUM), Roblox (RBLX) ve Uber Technologies (UBER) piyasa öncesinde; Walt Disney (DIS), Mattel (MAT) ve PayPal (PYPL) piyasa kapanışından sonra;
  • Perşembe: Spirit Airlines (SAVE) piyasa öncesinde; Pinterest (PINS) piyasa kapanışından sonra ve 
  • Cuma: PepsiCo (PEP) piyasa öncesinde bilanço açıklayacak. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing