Bültenler

Borsalar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı

November 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı

Wall Street’te geçen hafta görülen güçlü performans ivmesinin korunmasıyla borsalar haftanın ilk işlem gününde yükseldi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,28%, S&P 500 0,28% ve Nasdaq 0,39% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Tüm büyük endeksler, 2023’ün şimdiye kadarki en iyi haftasını geride bırakarak kasım ayına iyi bir başlangıç yaptı. 

Dow geçen haftayı 5,07% artışla kapatarak Ekim 2022’den bu yana en büyük haftalık yükselişini gördü. Bu süre zarfında S&P 5,85% ve Nasdaq 6,6% değer kazandı. 

Geçtiğimiz hafta, S&P 500 ve Nasdaq için Kasım 2022’den bu yana görülen en iyi hafta oldu. Yumuşak ekim ayı istihdam verisi de Hazine tahvili getirilerini düşürerek hisselere destek verdi.

Bu hafta ekonomik veriler ve şirket bilançoları açısından sakin geçecek ancak mevsimsel rüzgarlar hisselerdeki mevcut toparlanmanın devam etmesine yardımcı olabilir. 

Stock Traders’ Almanac’a göre kasım ayı S&P 500 için tarihsel olarak en iyi performansın görüldüğü ay. LPL Financial’dan Adam Turnquist, bunun aynı zamanda 1950’den bu yana piyasa için en iyi altı aylık getiri dönemini de başlattığını belirtti. 

Öte yandan bilanço sezonu sona eriyor. 400’den fazla S&P şirketi üç aylık mali rakamlarını açıkladı. Yatırımcılar bu hafta ise Walt Disney (DIS), Wynn Resorts (WYNN), MGM Resorts (MGM), Occidental Petroleum (OXY) ve D.R. Horton’dan (DHI) gelecek bilançoları bekliyor.

👀 Ne Dediler? 

RBC Capital Markets’tan Lori Calvasina, “Hisse piyasası kasım ayına güçlü bir başlangıç yaptı ve kuşkusuz hepsi olmasa da duyarlılık göstergelerimizin çoğunda gördüklerimiz ışığında bu hareket hak edilmiş gibi görünüyor. Genel olarak, geçtiğimiz ay boyunca görüşümüz, getirilerdeki artışın kısa sürede durması halinde, ABD hisselerinin çok fazla ek hasara uğramadan kaçabileceği yönündeydi.” diyor. 

Buraya Dikkat!

Bilançoların yanı sıra yatırımcılar ayrıca önümüzdeki günlerde iki kez konuşma yapması planlanan FED Başkanı Jerome Powell’ı da izleyecek. Geçtiğimiz hafta Hazine tahvili getirileri düşerken merkez bankası faiz oranlarını üst üste ikinci kez sabit bıraktı ve yatırımcılar artık faiz artış kampanyasının sona ermiş olabileceğini umuyor.

📊 Hisse Hareketleri

Tesla (TSLA) hisseleri, şirketin Berlin yakınlarındaki bir fabrikada üreteceği elektrikli araçları 25 bin Avro’ya (26 bin 859 dolar) satmayı planladığı haberlerinin ardından 1%’e yakın yükseldi. 

Bluegreen Vacations (BVH) Hilton Grand Vacations’a (HGV) satışının onaylanmasıyla 105% ralli yaptı. Hisse başına 75 dolar değerindeki anlaşmanın 2024’ün ilk yarısında tamamlanması bekleniyor. 

Paramount Global (PARA) hisseleri, Bank of America’nın şirketin “AL” notunu “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” seviyesine düşürmesiyle 4%’ün üzerinde değer kaybetti. 

Borsalar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC