Bültenler

Borsalar Yeni Haftaya Artışla Başladı

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Yeni Haftaya Artışla Başladı

Yatırımcıların FED faiz kararı, istihdam verisi ve Apple’ın (AAPL) bilançosuna hazırlandığı haftanın ilk gününde borsalar yeşilde açıldı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,94%, S&P 500 1,08% ve Nasdaq 1,45% yükseldi.  

📍 Ne Oldu?

Borsalardaki bu hareketler, S&P 500’ün geçen hafta düzeltme bölgesine girmesinin ardından geldi. Endeks haftalık bazda geçen hafta 2,5% değer kaybetti. Ekim ayı genelinde de 3,2% gerileyen S&P 500, 2020’den bu yana pandeminin etkisiyle ilk kez üst üste üçüncü negatif ayını yaşamaya hazırlanıyor.

Geçen hafta 5%’in üzerine yükselen ve piyasalar tarafından yakından takip edilen 10 yıllık Hazine tahvili getirisi ise bugün 4,9% civarında işlem gördü. Cuma günü açıklanacak olan ekim ayı istihdam verisini bekleyen yatırımcılar, FED’in yılın geri kalanında faizler konusunda beklemede kalma konusunda rahat hissetmesini sağlayacak işgücü piyasasında bir miktar yavaşlama umuyor.

Tabii bu haftanın önemli gündemlerinden biri de FED’in çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı olacak. Borsadaki düzeltmenin başlıca sorumlusu olarak faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle yatırımcılar FED’in faiz oranlarını artırmayı bırakabileceğinin sinyalini vermesini umuyor. Yatırımcılar FED’in en azından 2023 yılı için faiz artırımını tamamlamasını bekliyor.

👀 Ne Dediler? 

Wells Fargo Securities’ten Christopher Harvey “Daha az şahin bir FED ve Hazine’nin artan likidite ihtiyacına uyum sağlayan bir piyasadan esinlenen bir sıçrama bekliyoruz.” diyor. 

Piyasalar, FOMC’nin faizleri sabit tutacağına neredeyse kesin gözüyle baksa da Deutsche Bank ekonomistleri “aralık ayı ya da 2024’ün ilk çeyreğinde faiz artırımı riskinin arttığını gördüklerini” belirtiyor. 

📊 Hisse Hareketleri

SoFi Technologies (SOFI), üçüncü çeyrekte analist beklentilerini büyük bir farkla aşan gelirinin yanı sıra 2023’e yönelik tahminlerini yükseltmesiyle 5%’in üzerinde yükseldi. Finansal hizmet sağlayıcısı, analistlerin 512,1 milyon dolar beklentisinin üzerinde, 531 milyon dolar gelir açıkladı.

Invitation Homes (INVH) hisseleri, Oppenheimer’ın şirket notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltmesiyle 2% değer kazandı. 

Borsalar Yeni Haftaya Artışla Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC