Bültenler

Borsalar Yatırımcı İyimserliğiyle Yükseldi

Borsalar Yatırımcı İyimserliğiyle Yükseldi
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları, önemli enflasyon verileri ve Fed’in bu hafta içinde açıklayacağı faiz kararı öncesi haftanın ilk gününü artıda tamamladı. Dow, 5 Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesinden kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,2%, S&P 500 0,4% ve Dow Jones 0,4% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Geçen hafta hisselerin rallisini destekleyen güçlü istihdam verisinin ardından, yatırımcılar şimdi gözlerini yılın son Fed toplantısına ve önemli enflasyon verilerine çevirdi. 

Ekonomistler, bugün öğleden sonra açıklanacak olan kasım ayı enflasyonunun (TÜFE) yumuşak, gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyonun ise güçlü olmasını bekliyor.

Yarın ise Fed Başkanı Jerome Powell ve çalışma arkadaşları iki günlük politika toplantısının sonuçlarını açıklayacak. CME FedWatch aracına göre, merkez bankasının temel gösterge politika faizlerini 5,25%-5,50% aralığında sabit tutması bekleniyor.

Piyasa stratejistleri genel olarak bugünkü enflasyon verilerinin beklentilere paralel gelmesi halinde, Powell’ın yarınki faiz toplantısında vereceği mesajı önemli ölçüde değiştirecek kadar güçlü olmamasını bekliyor.

Ancak Bank of America ekonomistleri Stephen Juneau ve Michael Gapen, verilerin ilk faiz indiriminin haziran ayına kadar gelmeyeceği beklentisini destekleyebileceğini söyledi. 

Juneau ve Gapen, piyasanın ilk faiz indiriminin mart ayında yapılma olasılığını yüksek gördüğünü ve bunun “işgücü piyasası ve enflasyon görünümü göz önüne alındığında muhtemelen çok erken” olduğunu söyledi:

Elbette işgücü, faaliyet ve enflasyon verileri beklediğimizden daha zayıf gelirse, o zaman mart ayı gibi kısa bir süre içinde faiz indirimine gidilebilir.

StoneX küresel araştırma müdürü Matthew Weller da “bu haftaki ABD enflasyon rakamlarının ne gösterdiğine bakılmaksızın, Jerome Powell ve Fed’in mevcut para politikasını değiştirmeden önce en az birkaç ay daha istihdam ve enflasyon verilerini görmek isteyeceğini” belirtti.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki süregelen konsolidasyon çabalarının endeks performansına yansıması

2. Hazine tahvili getirilerinin gerileyerek hisselere destek sağlaması

3. Yoğun bir hafta öncesi bekle ve gör modu

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, Tüketici Ürünleri, Sağlık, Finans

Zayıf: İletişim

Öne Çıkan Hisseler

Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, şirketin Permian Havzası’nda faaliyet gösteren petrol ve doğalgaz üreticisi CrownRock’ı 12 milyar dolara satın alacağı haberlerinin ardından 1% artıda kapandı.

Macy’s (M) özel bir yatırımcı grubunun şirketi 5,8 milyar dolara satın alıp özelleştirmek istediği haberinin ardından 19,4% ralli yaptı. 

Hollysys Automoation Technologies (HOLI) Ascendent Capital Partners tarafından 1,66 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alınmayı kabul etti ve hisseler 9,3% yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı