Bültenler

Borsalar Toparlanma Sinyalleriyle Yükseldi

October 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Toparlanma Sinyalleriyle Yükseldi

Nasdaq ve S&P 500’ün geçtiğimiz hafta düzetleme bölgesine girmelerinin ardından borsalar toparlanarak haftanın ilk işlem gününü artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,16%, S&P 500 1,20% ve Dow Jones 1,58% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Cuma günü S&P 500’ün Nasdaq’a katılarak düzeltme bölgesine girmesinin ardından hisse alıcıları sahneye geri döndü. Endeks, cuma günü temmuz sonundaki en yüksek seviyesinden 10%’dan fazla değer kaybederek mayıs ayından bu yana en düşük kapanışını yapmıştı.

Hisse göstergeleri, özellikle yılın büyük bir bölümünde piyasanın yükselmesine öncülük eden büyük teknoloji şirketlerinin kötü gelen üçüncü çeyrek bilançoları nedeniyle son zamanlarda kısmen zarar gördü.

Geçtiğimiz haftalarda hisseleri baskılayan bir diğer faktör de güçlü bir ekonominin FED’i faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya zorlayacağı endişeleri ve 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirilerindeki yükselişti. 

The Quantamental Investor’dan Ahan Vashi, “Hisseler hareketli bir haftaya sektörel olarak geniş bir sıçramayla başladı. S&P 500’ün 11 sektörü yeşilde kapandı ve boğalar (artış beklentisi), FED’in faiz toplantısı ve Apple’ın (AAPL) üçüncü çeyrek bilançosu öncesinde heyecanlı görünüyor.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500’ün cuma günü düzeltme bölgesine girmesinin ardından endekslerde görülen toparlanma

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü görünüm

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin izlenmesi

4. McDonald’s’ın etkileyici bilançosu, Stellantis (STLA) ile United Auto Workers sendikasının anlaşmaya varması ve bazı birleşme ve satın alma faaliyetleri gibi diğer faktörler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji, Tüketici Ürünleri, Finans

Zayıf: 

Öne Çıkan Hisseler

McDonald’s (MCD) üçüncü çeyrekte yaptığı fiyat artışlarından aldığı destekle beklentilerin üzerinde kâr ve gelir açıkladı. Fast food devinin hisseleri, 1,7% artıda kapandı.

SoFi Technologies (SOFI), güçlü üçüncü çeyrek bilançosunun yanı sıra olumlu beklentiler açıklayarak 1% yükseldi. 

Borsalar Toparlanma Sinyalleriyle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı