Bültenler

Borsalar Teknoloji Bilançolarının Gazabına Uğradı

October 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Teknoloji Bilançolarının Gazabına Uğradı

Çarşamba günü karışık sonuçlar açıklayan Alphabet’in (GOOGL) ardından teknoloji devlerinin bilançoları öncülüğünde borsalar dün sert bir düşüş yaşadı.

Dün kapanışta; Nasdaq 2,43%, S&P 500 1,43% ve Dow Jones 0,32% geriledi.

Analist Yorumu 

Çarşamba günü Google’ın ana ortağı Alphabet’in, bulut bilişim segmentinde hayal kırıklığı yaratan bir performans gösteren üçüncü çeyrek bilançosunun ardından şirket hisseleri, Mart 2020’den bu yana en kötü günlük performansı gördü ve 9,5% geriledi.

Alphabet’in zayıf rakamları, Azure bulut segmentinde şirketin kendi tahmini ve analistlerin beklentilerinin üzerinde 28% bir büyümeyle yatırımcıları şaşırtan Microsoft’un sonuçlarına ilişkin iyimserliğe ağır bastı.

LSEG verilerine göre, S&P 500 şirketlerinin yaklaşık dörtte biri sonuçlarını açıklarken, bunların 81,4%’ü analist beklentilerini aştı ve 1994’ten bu yana tipik bir çeyrekteki 67%’lik orandan önemli ölçüde daha iyi bir sonuç elde etti.

Innovator ETFs araştırma ve yatırım stratejisi başkanı Tim Urbanowicz, üçüncü çeyrek bilanço sezonunda şu ana kadar gelen iyi haberlere rağmen, yatırımcıların geri çekilmeleri ve makro odaklı bir piyasada olduklarını hatırlamaları gerektiğini söyledi. Urbanowicz, “Bilanço haberlerinin çoğu ekonomik verilere göre arka planda kalacak.” dedi. 

Bu nedenle yükselen ABD Hazine tahvili getirileri bu hafta da piyasa duyarlılığını etkilemeye devam ediyor. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi çarşamba günü 11,2 baz puan artışla 4,952%’ye yükseldi. Bu hafta başında, 10 yıllık gösterge faiz oranı 16 yıl sonra ilk kez 5%’in üzerinde işlem görmüştü.

MRB Partners stratejisti Phillip Colmar, “Tahvil getirilerinin yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte, insanlar tahvil getirilerinin burada duraklayıp durmayacağı ya da daha da yükselip yükselmeyeceği konusunda kararsız.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Microsoft ve Alphabet’in bilançolarına gelen tepkiler

2. Dünkü toparlanma çabalarının ardından görülen satış dalgası

3. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece zayıf görünüm

5. S&P 500’ün 4.200 seviyesinin altına düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri

Zayıf: İletişim, Sağlık, Emlak, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Texas Instruments (TXN), beklentilerin altında açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunun yanı sıra 2023 için de Wall Street tahminlerinin altında öngörüler sundu. Hisse, dünü 3,5% düşüşle tamamladı.

Boeing (BA), üçüncü çeyrekte beklentileri aşan bir zarar açıkladı ve 2,5% geriledi.

Borsalar Teknoloji Bilançolarının Gazabına Uğradı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı