Bültenler

Borsalar Tahvil Getirilerindeki Artış Karşısında Ekside

October 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Tahvil Getirilerindeki Artış Karşısında Ekside

ABD Hazine tahvili getirilerinin son 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşması borsalara olumsuz yansıdı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,37%, S&P 500 0,77% ve Nasdaq 0,54% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Bugün, 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi 4,735%’ten işlem görerek 15 Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Yatırımcıların daha uzun süre daha sıkı FED politikaları olasılığını değerlendirmesiyle gösterge getirideki artış devam etti.

Yatırımcılar son zamanlarda, daha sıkı para politikasının ekonomiyi durgunluğa sürükleyebileceği endişesiyle FED’in daha uzun süre daha yüksek faiz sürdürme olasılığından endişe duyuyor. Bu durum, Hazine getirilerini on yıldan uzun bir süredir görülmeyen seviyelere taşıdı. 

Wall Street, Washington’daki kanun yapıcıların hafta sonu hükümetin kapanmasını önleyen kısa vadeli bir anlaşmaya varmasının ardından karışık bir seans geçiriyor desek yalan olmaz. 

Yatırımcılar ayrıca hisseler için hayal kırıklığı yaratan eylül ayını geride bırakmayı umuyor. Üç büyük endeks geçtiğimiz ay ve çeyrek dönemi ekside tamamladı. 

Bu da cuma günü açıklanacak olan geçen ayki maaş bordrosu verisi gibi önemli ekonomik verilerin ve önümüzdeki hafta başlayacak olan bilanço sezonunun yeniden odak noktası olacağı anlamına geliyor.

👀 Ne Dediler?

Vital Knowledge’dan Adam Crisafulli, “Hisseler toparlanmaya çalışıyor ancak boğalar (artış beklentisi), yukarı yönde ilerlemek için çok az iştahla, soğukkanlı ve çekingen kalmaya devam ediyor.” diyor.

Treasury Partners baş yatırım yetkilisi Richard Saperstein de “Yatırımcılar sağlam bir bilanço sezonu bekliyor ancak 2023 ve 2024 için beklentilerin çok iyimser olduğuna inanıyoruz. Hisseler için en büyük risk, şirketlerin daha yüksek faiz oranlarından kaynaklanan ekonomik yavaşlamadan anlamlı bir şekilde etkilenmesidir ki bu, piyasanın şu anda göz ardı ettiği önemli bir risk.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Warby Parket (WRBY), Evercore ISI’nin şirketin gelir büyümesi hızlandıkça hissenin 50% yükselebileceği beklentisiyle hisse notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşımasının ardından 8%’nin üzerinde yükseldi. 

Point Biopharma (PNT), Eli Lilly tarafından yaklaşık 1,4 milyar dolar karşılığında satın alınacağı haberinin ardından 83%’ün üzerinde değer kazandı. 

HP (HPQ) hisseleri, Bank of America’nın şirket notunu “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” seviyesinden “AL” olarak güncellemesiyle 2,5% yükseldi. 

Airbnb (ABNB) hisseleri, pandemi sonrası patlamanın ardından seyahat talebinin azalmasıyla KeyBanc Capital Markets’ın şirket notunu düşürmesinden olumsuz etkilendi ve 3,5% geriledi.  

Borsalar Tahvil Getirilerindeki Artış Karşısında Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC