Bültenler

Borsalar Tahvil Baskılarını Hissetmeye Devam Ediyor

Borsalar Tahvil Baskılarını Hissetmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Yatırımcılar, teknoloji devlerinin bilançolarının damgasını vuracağı haftaya hazırlanırken, Hazine tahvili getirilerinin yükseldiği pazartesi gününe borsalar ekside başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,50%, S&P 500 0,46% ve Nasdaq 0,54% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, bugün kısa bir süreliğine 5% seviyesinin üzerine çıktı. 

Faiz oranları son haftalarda yükseliyor. 10 yıllık tahvil getirisinin perşembe günü de 5%’in üzerine çıkması, Temmuz 2007’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye işaret ediyor. 

FED Başkanı Jerome Powell’ın para politikasının daha da sıkılaştırılabileceği yönündeki yorumları yatırımcıların endişelerini körüklemenin yanı sıra Hazine tahvili getirilerindeki yükselişi de destekledi.

Tabii bu görünümde Wall Street zor bir haftayı geride bıraktı. S&P 500 geçtiğimiz haftayı 2,4% düşüşle kapatarak son üç haftanın ilk kaybını yaşadı. Dow Jones 1,6% değer kaybederken, Nasdaq da 3,2% düşerek üst üste ikinci kayıp haftasını kaydetti.

Öte yandan bilanço sezonu, bu hafta bir dizi büyük teknoloji devinin rakamlarıyla hız kazanıyor. Yatırımcılar Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Meta Platforms (META) ve Microsoft’tan (MSFT) borsaya önemli içgörüler sağlayacak sonuçlar bekliyor.

👀 Ne Dediler? 

10 yıllık Hazine tahvilinin 5% seviyesi Wall Street için kilit bir seviye ve yatırımcıların FED’in yakın gelecekte faiz oranlarını düşürebileceğine dair inançlarını kaybedebileceklerine ve bunun sonucunda hisselerin baskı altında kalabileceğine dair güçlü bir işaret. Bazı analistler, gösterge faizin daha da yükselebileceğini düşünüyor.

Deutsche Bank’tan Jim Reid “Piyasaların, özellikle ABD’dekiler olmak üzere, bu kadar yüksek getirilerle nasıl başa çıkacağı konusunda endişelenmeye devam ediyorum.” diyor.

Buraya Dikkat

Bu haftanın yakından takip edilecek diğer gündemini de çeşitli veriler oluşturuyor. Yarın başta ABD Hizmet PMI’ı olmak üzere küresel PMI verileri yakından takip edilecek.

Öte yandan yatırımcıların odağında perşembe günü ABD ekonomik büyüme verisi ile Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı yer alacak. Haftanın son işlem gününde ise gözler FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinde olacak. 

📊 Hisse Hareketleri

Chevron (CVX) hisseleri, şirketin rakibi Hess’i (HES) 53 milyar dolara satın alacağı açıklamasının ardından 2%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Apple (AAPL), teknoloji devinin önemli bir ortağı olan Foxconn’un Çin’de vergi ve mülk kullanımına ilişkin bir inceleme altında olduğu haberinin ardından 1,5% geriledi. 

Walgreens Boots Alliance (WBA), JPMorgan’ın şirketin “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasıyla 2%’ye yakın yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha