Bültenler

Borsalar Son İki Yılın En Uzun Kazanç Serisini Yaşıyor

November 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Son İki Yılın En Uzun Kazanç Serisini Yaşıyor

ABD borsaları, S&P 500 ve Nasdaq’ın petrol fiyatlarının gerilemesi ve yatırımcıların FED yetkililerinin yorumlarını değerlendirmesiyle son iki yılın en uzun kazanç serilerini kaydettiği salı gününü artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,90%, S&P 500 0,28% ve Dow Jones 0,17% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Borsalardaki bu uzun süreli sıçrama, S&P 500 ve Nasdaq’ın düzeltme bölgesine girdiği üç aylık bir geri çekilmenin ardından geldi. İki endeksteki bu geri çekilme, yakın zamanlarda görülen en yüksek seviyelerden en az 10%’luk bir düşüşe işaret etmişti. 

Ancak UBS Global Wealth Management baş yatırım yetkilisi Solita Marcelli, yatırımcıların karamsarlığının abartıldığını belirtiyor:

Sabit getiride yakın vadede daha fazla yükseliş görsek de, hisseler için getiri görünümü bizce göre olumlu. Nakit, sabit gelir, hisseler ve alternatifler için nispeten iyi olan zeminin, çeşitlendirilmiş dengeli portföylere ekleme yapmak için uygun bir an olduğuna inanıyoruz.

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid de yatırımcıların FED’in yakında daha güvercin bir duruşa geçeceğine dair aşırı güven duyma konusunda temkinli davranmakta haklı olduklarını söylüyor:

Bu, mevcut döngüde piyasaların güvercin spekülasyonlara önemli ölçüde tepki verdiği en az yedinci durum. Faizlerin sonsuza kadar yükselmeye devam etmeyeceği açık ancak önceki altı seferde kısa vadeli faiz indirimi umutlarının her seferinde boşa çıktığını gördük.” diyen Reid, FED Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere çok sayıda FED yetkilisinin bu hafta yapacağı konuşmaları hatırlatıyor. 

Reid’e göre bu yetkililerin FED’in faiz artırma kampanyasının sona erdiği ve ilk faiz indiriminin haziran döneminde gerçekleşebileceği yönündeki söylemi “geri püskürtebileceği” varsayılıyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) isimler ve büyüme hisselerindeki artışın devam etmesi

2. ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün hisselerdeki performansı desteklemesi

3. Büyüme endişelerine bağlı olarak petrol fiyatlarında görülen düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Teknoloji, İletişim

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Emlak, Sanayi, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Uber Technologies (UBER) genel olarak bilançosunda beklentileri aşsa da gelir tahminlerini kaçırdı. Hisse, dünü 3,7% artıda tamamladı.

Datadog (DDOG) hisseleri, iyimser bilanço tahmininin ardından 28,5% artışla kapandı. MongoDB (MDB) ve Elastic (ESTC) hisseleri de Datadog rakamlarının son çeyrekte tüketime dayalı yazılım şirketlerine ilişkin korkuları hafifletmesiyle bu ivmeden faydalanarak değer kazandı.

D. R. Horton (DHO) dördüncü çeyrek tahminlerinin Wall Street konsensüsünün üzerinde gelmesiyle 2,9% artıda kapandı.

Borsalar Son İki Yılın En Uzun Kazanç Serisini Yaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı