Bültenler

Borsalar Soğuyan Enflasyon Karşısında Yükseldi

November 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Soğuyan Enflasyon Karşısında Yükseldi

Yatırımcıların ekim ayında yumuşayan enflasyon rakamlarını sevinçle karşıladığı salı gününe borsalar yükselişle başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 1,12%, S&P 500 1,47% ve Nasdaq 1,83% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Dow Jones anketine katılan ekonomistlerin aylık bazda 0,1%’lik artış beklentisine karşılık enflasyon rakamları geçen ay yatay seyretti. Söz konusu veri, yatırımcıların FED’in bir sonraki potansiyel politika hamlesini tarttığı bir dönemde geldi.

Gıda ve enerji fiyatlarını barındırmayan çekirdek TÜFE de beklenenden düşük gelmesinin yanı sıra, son iki yılın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, FED’in enflasyonla mücadelesinde nihayet ilerleme kaydettiğine dair piyasaya iyimserlik aşıladı.

(Enflasyon verisine ilişkin detaylı içeriğimizi buradan okuyabilirsin.)

Öyle ki, aralık ayında faiz artışına 14% olasılık veren yatırımcılar artık bu ihtimali sıfır olarak fiyatlıyor. 

Ekim ayında 5%’in üzerine sıçrayarak yatırımcıları şoka uğratan 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi de yumuşak enflasyon verisinin ardından 4,5%’in altına geriledi.

👀 Ne Dediler? 

Carson Group küresel piyasa stratejisti Sonu Varghese, “Bu, gelecek yılın ilk altı ayında potansiyel faiz indirimleri hakkında ciddi konuşmaları tetikleyecek olan bir enflasyon verisiydi.” yorumunu yaptı.

📊 Hisse Hareketleri

Fisker (FSR) hisseleri, üçüncü çeyrek bilanço tahminlerini kaçırması ve zayıf araç teslimatı rakamları açıklamasının ardından 15% değer kaybetti.

Vistagen Therapeutics (VTGN) Stifel’in şirket hissesini “AL” notu ve 12 dolar hedef fiyatıyla izlemeye başlamasının ardından 10%’a yakın yükseldi. Yatırım bankası, Vistagen’in anksiyete tedavisi için büyük bir pazar fırsatı görüyor.

Borsalar Soğuyan Enflasyon Karşısında Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC