Bültenler

Borsalar Savaş Endişelerinden Silkinerek Artıda Kapandı

October 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Savaş Endişelerinden Silkinerek Artıda Kapandı

Yatırımcıların FED yetkililerinin açıklamalarına odaklandığı haftanın ilk işlem gününde borsalar, Hamas’ın hafta sonu İsrail’e düzenlediği saldırının ardından iki ülke arasında çıkan savaşın yol açtığı kayıpları sildi ve dünü artışla tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,39%, S&P 500 0,63% ve Dow Jones 0,59% yükseldi.

Analist Yorumu 

Borsalar, dün Dallas FED Başkanı Lorie Logan’ın uzun vadeli Hazine tahvili getirilerindeki artışın merkez bankasının faiz oranlarını daha fazla artırmaya daha az ihtiyacı olduğu anlamına gelebileceği açıklamasından destek buldu. 

Öte yandan FED Başkan Yardımcısı Jefferson, uzun vadeli getirilerdeki keskin artışın, yatırımcıların ekonominin temelindeki ivmenin daha önce düşünülenden daha güçlü olduğu ve FED’in faizleri daha uzun süre yüksek tutması gerektiği sonucuna varmasının bir sonucu olabileceğini söyledi. Ancak bu, aynı zamanda yatırımcıların risk ve belirsizliğe yönelik tutumlarındaki değişikliklerden de kaynaklanabilir.

Evercore ISI ekonomisti Krishna Guha, Jefferson’ın risk yönetimi açısından hassas bir dönemde dikkatli bir şekilde ilerleme çağrısının “tekrar faiz artırımı için aciliyet ifade etmediğini” söyledi.

Navellier & Associates’in kurucusu Louis Navellier ise “Küresel riskler açıkça arttı ancak kısa vadede, Çin ve Avrupa ekonomilerindeki zayıflık göz önüne alındığında, ABD küresel güvenli liman olmaya devam ediyor ve bu durum, bizi bilanço hayal kırıklıklarına karşı daha savunmasız hale getirse ve olumlu bilanço sürprizlerindeki ralliyi bastırsa da, bizim yönümüze doğru fon akışına neden olmalı.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Hamas’ın İsrail’e hafta sonu düzenlediği saldırının ardından Başbakan Benjamin Netanyahu’nun Hamas’a savaş ilan etmesine gelen tepkiler

2. Daha büyük bir bölgesel çatışmanın petrol fiyatlarını yükselteceği endişesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, İletişim, Emlak

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

RTX (RTX) ve Lockheed Martin (LMT) gibi savunma şirketi hisseleri, İsrail ve Hamas arasında başlayan savaşın ardından yükseldi. 

Marathon Petroleum (MPC) ve Occidental Petroleum (OXY) gibi enerji şirketi hisseleri, ham petrol fiyatlarındaki artışa paralel olarak değer kazandı. 

Walt Disney (DIS), The Wall Street Journal’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in Trian Fon Yönetimi’nin şirketin yönetim kurulunda birkaç koltuk daha almak için hisselerini artırmasının ardından 2,1% yükseldi.

Borsalar Savaş Endişelerinden Silkinerek Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı