Bültenler

Borsalar Petrol ve Dolardaki Artışın Ardından Karışık Kapandı

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Petrol ve Dolardaki Artışın Ardından Karışık Kapandı

Dün dalgalı bir işlem seansının ardından borsalarda, yatırımcıların yükselen Hazine tahvili getirilerini, artan petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini, hükümetin kapanma olasılığını, otomotiv işçilerinin grevini ve öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlamasını tartmasıyla kapanışta karışık bir seyir izlendi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,22% ve S&P 500 0,02% yükselirken, Dow Jones 0,20% değer kaybetti. 

Analist Yorumu 

Hazine tahvili getirileri tırmanmaya devam ederek 10 ve 30 yıllık faiz oranlarını son yılların en yüksek seviyelerine taşıdı.

Axioma’dan Melissa Brown, finansal piyasalarda FED’in soğuyan enflasyona rağmen faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair bir tedirginlik olduğunu, bu nedenle yatırımcıların politika yapıcıların “çok ileri giderek işi berbat etmesinden” korktuğunu söyledi.

Brown, “Son birkaç haftadır, özellikle ABD’de yatırımcı duyarlılığının daha olumsuz hale geldiğini gördük. Bize göre eğer duyarlılık olumsuzsa, kötü haberlerin çok fazla cezalandırılacağı yönünde. İyi haberler de o kadar iyi değilse, kesinlikle çok fazla ödüllendirilmeyecektir.” diyor.

Öte yandan LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey J. Roach, yatırımcıların enerji fiyatlarındaki artış, öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlaması ve Kongre’deki bütçe açığı konusundaki çıkmaz nedeniyle ABD hükümetinin kapanması üçlüsünden dalgalı bir piyasa beklemeleri gerektiğini söyledi.

Roach, bunun sonucunda FED’in ekonomiyi değerlendirirken daha sabırlı ve temkinli davranabileceğini, zira hükümetin kapanmasının bilinmeyen ekonomik etkilerinin politika yapıcıları faiz oranı politikalarını değiştirmekten alıkoyacağını belirtti:

Mevcut dinamikler, tüketicilerin harcamalarını geri çekmesi halinde yılsonu ya da gelecek yılın başlarında bir resesyonun başlayabileceği yönündeki temel görüşümüzü destekliyor.” 

Öte yandan hükümetin kapanıp kapanmayacağı da piyasaların yakından izlediği bir gündem. Bugün 23.00’de FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşma, merkez bankası başkanının potansiyel yorumları sebebiyle yakından takip edilecek.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerinin yeniden yükselmesi

2. Petrol fiyatlarındaki artışın piyasaya yansıması

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Sağlık 

Öne Çıkan Hisseler

Costco (COST) Wall Street’in beklentilerini aşan bilançosunun ardından dünü 1,9% artıda tamamladı. 

Paychex (PAYX) analist tahminlerinin üzerinde gelen mali ilk çeyrek bilançosunun yanı sıra 2023 geneline yönelik beklentilerini artırdı ve kapanışta 3,4% yükseldi. 

Borsalar Petrol ve Dolardaki Artışın Ardından Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı