Bültenler

Borsalar Nvidia Rallisinden Beslenmeye Devam Ediyor

Ağustos 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Nvidia Rallisinden Beslenmeye Devam Ediyor

S&P 500 ve Nasdaq Composite, yatırımcıların çip üreticisi Nvidia’nın (NVDA) piyasadaki yapay zekâ coşkusunu daha da artıran güçlü ikinci çeyrek sonuçlarını kutlamasıyla yükseldi.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,34%, S&P 500 0,35% ve Nasdaq 0,26% yükseldi. 

📍 Ne Oldu? 

Nvidia hisseleri, şirketin analistlerin hâlihazırda yüksek olan beklentilerini geride bırakan üç aylık bilanço açıklamasının ardından 4% değer kazandı. Şirket yöneticileri, üçüncü çeyrek gelirinin 16 milyar dolara çıkacağını ya da yıldan yıla 170% artış göstereceğini öngörerek beklentilerini de Wall Street tahminlerinin üzerinde yükseltti.

Bu, Nvidia’nın beklentileri aşan ikinci bilançosu oldu. Mayıs ayında açıklanan ilk çeyrek rakamları, yatırımcıların yılın ilk yarısında pazarın önemli bir itici gücü haline gelen yapay zekâya yönelik ilgisini artırmaya yardımcı oldu. Çip hisselerine olan ilgi, şirket değerini 1 trilyon doların üzerine taşıdı.

👀 Ne Dediler?

Wedbush Securities analisti Dan Ives, “Tüm teknoloji sektörü ve genel piyasa, yapay zekâ talebi için en saf ve en iyi barometre olan Nvidia’yı bekliyordu ve açıklanan sonuçlar/beklentiler, yılın geri kalanında teknoloji alanı için dalgalanma etkisi yaratacak bir gelişme.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

Boeing (BA) hisseleri, şirketin tedarikçisi Spirit AeroSystems (SPR) ile ilgili 737 Max teslimatlarını geciktirecek yeni bir üretim hatasının ortaya çıkmasının ardından 2%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Splunk (SPLK) beklentileri aşan güçlü bilançosuyla 12%’nin üzerinde değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC