Bültenler

Borsalar, Moody’s’in Banka Notlarını Düşürmesiyle Kırmızıda

Ağustos 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Moody’s’in Banka Notlarını Düşürmesiyle Kırmızıda

Açılışta, borsalar Moody’s’in bazı küçük ve orta ölçekli ABD bankalarının notunu düşürmesi ve bazılarını da inceleme altına almasıyla güne ekside başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 1,01%, S&P 500 0,95% ve Nasdaq 1,20% düştü. 

📍 Ne oldu? 

Bugün borsalarda en etkili olan gelişmelerden biri de Moody’s’in açıklamaları oldu. Moody’s’in aralarında M&T Bank (MTB) ve Pinnacle Financial’ın (PNFP) da bulunduğu birçok bankanın kredi notunu düşürmesinin ardından banka hisseleri geniş çaplı bir düşüş yaşadı. Kredi kuruluşu ayrıca Bank of New York Mellon (BNK) ve State Street’i (STT) de not indirimi için incelemeye aldı.

Söz konusu banka hisselerindeki düşüş dalgasının yanı sıra Goldman Sachs (GS) ve JPMorgan Chase (JPM) de açılışta yaklaşık 1% ekside işlem gördü. 

Öte yandan bilanço sezonu da devam etti. UPS (UPS) hisseleri, teslimat devinin ikinci çeyrekte beklentinin altında gelir açıklamasının ardından 5% düştü. Şirket ayrıca tüm yıla yönelik gelir görünümünü de düşürdü. 

Eğitim teknolojisi şirketi Chegg (CHGG), ikinci çeyrekte 183 milyon dolar gelir açıklayarak analistlerin 177 milyon dolarlık tahminini aştıktan sonra yaklaşık 9%’un üzerinde değer kazandı. 

📊 Hisse Hareketleri

ABD banka hisseleri, Moody’s’in aralarında M&T Bank (MTB), Citizens Financial (CZFS), Bank of New York Mellon (BK) ve Truist Financial’ın (TFC) da bulunduğu birçok kurumun notunu düşürmesinin ardından geniş çaplı bir düşüş yaşadı. Moody’s, ABD bankaları için daha yüksek bir faiz oranı ortamının yanı sıra varlık-yükümlülük yönetimi risklerini devam eden engeller olarak görüyor. 

Eli Lilly (LLY), ikinci çeyrekte 8,31 milyar dolar gelir ve 2,11 hisse başına kâr açıklayarak analistlerin 7,58 milyar dolar gelir ve 1,98 dolar hisse başına kâr beklentilerini geride bıraktı ve 8,6% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti