Bültenler

Borsalar Makro Verilerden Destek Almayı Sürdürüyor

Temmuz 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Makro Verilerden Destek Almayı Sürdürüyor

FED tarafından yakından izlenen bir enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamalarının yaklaşık iki yılın en düşük seviyesinde gelmesiyle borsalar haftanın son işlem gününü yükselişle selamladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,43%, S&P 500 0,81% ve Nasdaq 1,39% değer kazandı. 

📍 Ne oldu? 

Haziran ayı kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verileri, enflasyondaki düşüşü bir kez daha doğruladı. Gösterge, ekonomistlerin 0,2%’lik artış beklentisine paralel aylık bazda 0,2% arttı. Çekirdek PCE bir önceki yıla göre de 4,1% artarak 4,2%’lik beklentinin altında kaldı.

Veriler, FED’in bu hafta başında beklenen bir hamleyle faiz oranlarını artırmasının ardından özellikle yatırımcıların ilgisini çekecek bir nitelikte. 

Öte yandan bilanço sezonu da tam gaz devam ediyor. Procter & Gamble (PG) analistlerin gelir ve kâr beklentilerini aşan ikinci çeyrek rakamlarıyla hisselerinde 1,1%’lik bir artış gördü. 

Intel (INTC), yatırımcıların karlılığa geri dönüşü kutlamasıyla 7%’den fazla değer kazanırken, Roku (ROKU) da Wall Street beklentilerini hem üst hem de alt sınırlarda aştı ve 8% tırmandı.

🔎 Ne dediler?

Öte yandan bugünün önemli gündemlerinden biri de Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafında beklenen gelişmelerdi. ​​Deutsche Bank’tan Jim Reid, bu sabah teyit edilen Japonya’nın getiri eğrisi kontrolünü değiştirdiğine dair haberlerin dün faizleri yukarı çektiğini belirtti.

Reid, “Biraz karmaşık bir mesajla BoJ, 10 yıllık Japonya Devlet Tahvili için hedefini 0%’da tuttu ancak orijinal bantları referans noktası olarak tutmuş olsa bile bandı etkili bir şekilde 0,5%’ten 1%’e genişletti. Sabahın bu erken saatinde biraz kafam karıştı ama getirileri yapısal olarak düşürecek bir makro gelişme olmadığı sürece artık 0,5% seviyesini savunamayacaklar.” yorumunu yaptı.

📊 Hisse Hareketleri

Intel (INTC), beklentilerin üzerinde ikinci çeyrek sonuçları ve iki dönem üst üste zarar ettikten sonra kârlılığa dönmesinin ardından şirket hisseleri 6,7% değer kazandı.

Roku (ROKU) ikinci çeyrek için analist tahminlerinin altında bir zarar bildirdi ve hissesi yaklaşık 10% oranında yükseldi. Şirket, hisse başına 76 sent zarar ve 847 milyon dolar gelir açıkladı.

Procter & Gamble (PG) hisseleri, şirketin analistlerin beklentilerini aşan üç aylık kâr ve gelir açıklamasının ardından piyasa öncesi işlemlerde 1%’den fazla artış kaydetti. Ancak P&G, 2024 mali yılı satışları için Wall Street’in tahminlerinin altında kalan kasvetli bir öngörüde bulundu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti