Bültenler

Borsalar Kasım Rallisini Sürdürüyor

December 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Kasım Rallisini Sürdürüyor

Geçen haftayı Fed’in güvercin yorumları ve gelecek yıl faiz indirimlerinin başlayabileceği açıklamalarıyla artıda tamamlayan borsalarda yukarı yönlü ivme devam ediyor. 

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 0,4%, S&P 500 0,1% ve Dow Jones 0,2% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Ameriprise Financial baş ekonomisti Russell Price, “son birkaç haftadır piyasaların daha iyimser tonunun haklı çıktığını” belirtti. Price, borsanın 2024 yılında Fed’in faiz indirimlerini fiyatlamasının “makul” olduğunu ve 10 yıllık Hazine tahvili getirilerindeki son düşüşün hisseleri desteklemeye yardımcı olduğunu söyledi.  

Hatta Price, Fed’in haziran ayında faiz indirimlerine başlayabileceğini ve ABD ekonomisinin 2024 yılında sürdürülebilir bir büyüme hızında yavaşlamasını beklediğini söyledi. Price’a göre reel gayrisafi yurtiçi hasıla önümüzdeki yıl 1,8% ile 1,9% artabilir.

Bu görünüme paralel, S&P 500’ün 11 sektörünün neredeyse tamamı geçen haftayı kazançla tamamlarken, piyasa değeri küçük hisseler, piyasa değeri büyük hisselerden daha da güçlü bir yükseliş kaydetti.

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rekor Yolunda İlerliyor

Hisseler yılın son tam işlem haftasına girerken yükselişini sürdüyor. Dow Jones, yatırımcıların enflasyonun düşmesiyle birlikte Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği beklentilerini memnuniyetle karşılamasıyla cuma günü gün içi rekor seviyeye ulaştı. Yalnızca Dow değil, üç büyük endensk yedi haftalık kazanç serileri kaydetti. Bu hafta ise çok az ekonomik göstergenin açıklanacak olması nedeniyle, yarın FedEx (FDX) ve perşembe günü Nike (NKE) tarafından açıklanacak bilançolar önümüzdeki günlerde piyasaları yönlendirmeye yardımcı olabilir.

💊 2. Kilo Verme İlaçlarının Geleceği

Borsalar Kasım Rallisini Sürdürüyor

Ozempic, Wegovy ve Mounjaro’nun bilinirliği ve kullanımı arttıkça, kilo verme ve diyabet ilaçları 2023 yılında oldukça popülerleşti. Gelecek yıl, pahalı tedavilere erişmeye çalışan hastalar, bunları üreten şirketler ve gelişen segmente girmeye çalışan rakipler için büyük değişiklikler getirecek. Wegovy ve Ozempic’in üreticisi Novo Nordisk (NVO) ile Mounjaro ve yakın zamanda onaylanan Zepbound’u üreten Eli Lilly (LLY), artan talebin yarattığı arz sorunlarını hafifletmeye ve ilaçlarının kullanım alanlarını genişletmeye çalışacak. Pfizer (PFE) günde bir kez kullanılabilen zayıflama hapı ile ne kadar ilerleyebileceğini belirleyecek. 

🚗 3. GM İçin Zor Günler

General Motors’un (GM) ana faaliyet alanı dışındaki son girişimleri zorlu bir yoldan geçiyor ve uçurumdan düşen bir sonraki girişim Cruise olabilir. Şirketin robot taksi birimi, ekim ayında San Francisco’da bir Cruise sürücüsüz aracının başka bir aracın çarptığı bir yayayı sürüklediği kazanın ardından operasyonlarını durdurdu ve soruşturmalarla karşı karşıya kaldı. Sorunlar geçen hafta Cruise’un işgücünün 24%’ünü ya da 900 kişiyi işten çıkarması ve dokuz şirket liderinin görevine son vermesiyle doruğa ulaştı. 

Borsalar Kasım Rallisini Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch