Bültenler

Borsalar İstihdam Verisi Belirsizliğiyle Ekside Kapandı

October 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Borsalar İstihdam Verisi Belirsizliğiyle Ekside Kapandı

Yatırımcıların bugün açıklanacak olan aylık istihdam verisi öncesi Hazine tahvili getirileri düşerken, borsalar da dün düşüşle kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,12%, S&P 500 0,13% ve Dow Jones 0,03% geriledi.

Analist Yorumu 

Yatırımcılar, bugün açıklanacak eylül ayı istihdam rakamları öncesinde, hisseleri vuran uzun vadeli Hazine getirilerindeki hafif gerilemeye rağmen temkinli davranmaya devam ediyor.

İstihdam verisi bu kez kritik bir öneme sahip.” diyen Schwab Finansal Araştırmalar Merkezi’nden Randy Frederick, beklentilerden daha güçlü gelecek bir istihdam verisinin hisselerde daha derin bir satışa yol açabileceğini ve enflasyonu düşürmeye çalışan FED’in daha fazla faiz artışı yapabileceği korkularını besleyebileceğini düşünüyor.

Frederick, “Hisse piyasalarının şu anda, özellikle de yüksek faiz oranları, yüksek dolar ve yüksek petrol fiyatları piyasaları zorlarken iyi haberlerden hoşlandığını sanmıyorum.” yorumunu yapıyor. 

Diğer önemli veri açıklamaları kapsamında, işsizlik başvuruları verilerine ilişkin haftalık rakamlar işten çıkarmaların arttığına dair bir işaret göstermedi. İşten çıkarmaların artması, FED’in para politikasını gevşetmeye başlaması için gerekli bir ön koşul olarak görülüyor ve bu da 2022’nin başından bu yana hem hisseler hem de tahviller üzerinde baskı yaratıyor. 

Hükümet verileri, geçen hafta işsizlik yardımı için başvuran Amerikalıların sayısının hafif bir artışla 207 bine yükseldiğini ancak pandemi döneminin en düşük seviyelerine yakın kaldığını gösterdi.

Yatırımcılar ayrıca, tüketici harcamalarında bir miktar zayıflık olduğunu gösteren ABD uluslararası ticaret açığı verilerini de sindirdi. Ama analistler, getiriler ve hisseler üzerindeki etki için esas olarak işsizlik başvuruları rakamlarını suçluyor.

Comerica Bank baş ekonomisti Bill Adams, “Finans piyasaları son birkaç gündür çalkalanıyor. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi eylül başından bu yana yaklaşık 0,6 puan arttı ve yaz başından bu yana istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürdü. Faiz oranlarındaki artış için birbiriyle rekabet eden açıklamalar var ve bunların çok farklı sonuçları var.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Hazine tahvil getirilerinin açıklanan verilerin ardından düşüşe geçmesi ancak faizlerin daha uzun süre yüksek kalması ihtimalinin piyasa üzerindeki baskıyı artırması

2. Eylül ayı istihdam verisi öncesi belirsizlik

3. İşgücü piyasasındaki sıkı görünümün devam ettiğini gösteren haftalık işsizlik başvuruları verisi

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü görünümün piyasayı desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Sağlık, Teknoloji, Finans

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Enerji, Sanayi, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Constellation Brands (STZ) hisseleri, meşrubat devinin mali ikinci çeyrek için tahminlerden daha güçlü rakamlar açıklamasına rağmen analistlerin şirketin öngörülerinden tatmin olmamasıyla 3,2% geriledi.

ExxonMobil (XOM) artan petrol fiyatlarının üçüncü çeyrek kârını 1 milyar dolar artırabileceğini ancak kimyasallardan elde edilen marjların azalmasının kâra 600 milyon dolar kadar zarar vereceğini açıkladı ve hisse, 2,3% düştü. RBC analistleri, Exxon’dan gelen açıklamanın muhtemelen konsensüs beklentilerin üzerinde ancak kabaca yatırımcı beklentileriyle uyumlu bir bilançoyla sonuçlanacağını belirtiyor.

Rivian Automotive (RIVN) 2030 vadeli 1,5 milyar dolarlık dönüştürülebilir kıdemli tahvil ihracı planını duyurmasının ardından 22,8% dip yaptı.

General Motors (GM) hisseleri, şirketin kusurlu hava yastığı şişiricileriyle bağlantılı olarak yüksek miktarda aracı geri çağırabileceğini belirten bir haberin ardından dünü 2,4% ekside tamamladı. 

VinFast Auto (VFS) üçüncü çeyrek gelirinin bir yıl öncesine göre iki kattan fazla arttığı açıklamasının ardından dün 5,6% değer kazandı. Hisse, hâlâ 22 dolarlık halka arz fiyatının oldukça altında.

Borsalar İstihdam Verisi Belirsizliğiyle Ekside Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı