Bültenler

Borsalar Ilımlı İstihdam Verileriyle Artıda Kapandı

October 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Ilımlı İstihdam Verileriyle Artıda Kapandı

Beklentilerden daha zayıf gelen işgücü piyasası verileri tahvil getirilerinde daha ılımlı bir seyre yol açarken borsalar dünü yeşilde tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,35%, S&P 500 0,81% ve Dow Jones 0,38% yükseldi. 

Analist Yorumu 

ADP’nin ABD özel sektör istihdamının eylül ayında 89 bin arttığı açıklamasının ardından Hazine tahvili getirilerinin gerilemesiyle, hisse piyasalarının yüzü güldü. Bu, özel sektör istihdamında son iki buçuk yılın en küçük artışı oldu. Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler 150 binlik bir artış tahmin ediyordu.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey J. Roach, yatırımcıların ADP verisini devlet çalışanlarını içermediği ve cuma sabahı yayınlanacak olan resmi istihdam verisinin “tutarlı bir göstergesi” olmadığı için dikkatli bir şekilde ele almaları gerektiğini söyledi.

Roach “Bununla birlikte, işgücü piyasasındaki ivme hem mal üreten hem de hizmet üreten işletmelerde yavaşlıyor. İşgücü piyasası soğuyor ve ikinci bir enflasyon dalgası riskinden endişe duyan FED’in üzerindeki baskıyı azaltıyor. Enflasyon yavaşladıkça ve işgücü piyasası dengeye geldikçe işletmeler biraz rahatlayacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Hazine tahvil getirilerinin gerilemesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap), yarı iletken ve büyüme hisselerinin piyasalardaki yukarı yönlü hareketi desteklemesi

3. Hisselerin kısa vadede aşırı satıldığı düşüncesi ve bir sıçrama yapacağı beklentisi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Teknoloji, İletişim, Ham Madde, Emlak, Finans

Zayıf: Enerji, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Apple (AAPL) hisseleri, KeyBanc analisti Brandon Nispel’in iki yıllık bir aranın ardından ilk kez olmak üzere şirketin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürmesine rağmen 0,6% artıda kapandı. Nispel, hisselerin tüm zamanların en yüksek değerine yakın işlem gördüğünü ve ABD’de iPhone satışlarının muhtemelen zayıflayacağını söyledi.

Moderna (MRNA) hem COVID-19 hem de influenzaya karşı koruma sağlayan bir aşısının, erken aşamadaki bir çalışmada virüsler için ayrı aşılara kıyasla güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu açıklamasının ardından 1,1% yükseldi.

Intel (INTC) hisseleri, şirketin geçen yılki Mobileye Global (MBLY) bölünmesini, önümüzdeki birkaç yıl içinde programlanabilir çözümler grubunun halka arzıyla takip edeceğini açıklamasının ardından 0,7% değer kazandı.

Cal-Maine Foods (CALM) analist beklentilerinin oldukça altında gelen bilançosunun ardından 7,3% geriledi. 

Borsalar Ilımlı İstihdam Verileriyle Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı