Bültenler

Borsalar, Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Yükseldi

October 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Yükseldi

Wall Street, İsrail-Hamas savaşından kaynaklanan uzun süreli bir çatışmanın jeopolitik risklerini değerlendirirken, Hazine tahvili getirilerindeki düşüşle borsalar güne artıda başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,11%, S&P 500 0,45% ve Nasdaq 0,46% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, yatırımcıların çatışmanın ortasında geleneksel güvenli liman varlıklara yönelmesiyle 8 baz puan düşerek 4,694% oldu. Bu hareketler, Columbus Günü nedeniyle dün kapalı olan tahvil piyasasının İsrail-Hamas çatışmasına verdiği ilk tepkiyi yansıtıyor.

Wall Street faiz oranlarındaki son hızlı yükselişten endişe duymaya devam ederken, getirilerdeki düşüş hisselere destek verdi. Yatırımcılar, cuma günü açıklanan beklenenden güçlü eylül ayı istihdam verisi ve bu hafta açıklanacak üçüncü çeyrek bilançoları öncesinde yaşanan iyimserliğin de yardımıyla, çatışmanın neden olduğu jeopolitik riskleri geride bırakıyor olabilir.

👀 Ne Dediler? 

UBS’den Paul Donovan, “ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirileri yaklaşık bir hafta önceki seviyelere geriledi. Bunu açıklamaya çalışan iki anlatı var: Ortadoğu’daki şiddetten kaynaklanan güvenli liman talebi ya da FED üyelerinden gelen güvercin yorumlar. Döviz piyasasının sessiz tepkisi, bunun daha çok FED beklentileriyle ilgili olabileceğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

📊 Hisse Hareketleri

Palantir Technologies (PLTR) ABD Ordusu’nun yapay zekâ ve makine öğrenimini test etmek ve geliştirmek için şirkete 250 milyon dolarlık bir sözleşme verdiği haberinin ardından 3%’ün üzerinde yükseldi. 

Unity Software (U) hisseleri, şirketin CEO John Riccitiello’nun emekliye ayrılacağı açıklamasının ardından 5% değer kazandı. 

Rivian Automtive (RIVN) hisseleri, UBS’in şirketin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine taşımasıyla 5%’in üzerinde ralli yaptı.

Borsalar, Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC