Bültenler

Borsalar Haftaya Yatay Başladı

November 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Haftaya Yatay Başladı

Wall Street, Şükran Günü tatili sebebiyle dört günlük yeni haftanın ilk işlem gününde yatay açıldı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03%, S&P 500 0,05% ve Nasdaq 0,27% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

ABD borsaları, bu hafta perşembe günü Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü de kısaltılmış bir işlem günü olacak. 

Kısa haftaya rağmen, önümüzdeki günlerde piyasa için bazı önemli katalizörler var. Mesela yarın çip devi Nvidia (NVDA) bilançosunu açıklayacak. Yarı iletken üreticisi, 200%’den fazla artışla bu yılın en iyi performans gösteren hisselerinden biri olduğu için yatırımcılar tarafından bilançosu da yakından takip edilecek.

Wall Street geçen haftayı güçlü bir performansla tamamladı. S&P 500 geçen haftayı 2,2% ve Dow 1,9% artışla tamamlayarak temmuz ayından bu yana endekslerin ilk üç haftalık yükseliş serisine imza attı. Nasdaq ise geçtiğimiz hafta 2,4% artışla kapanarak haziran ayından bu yana en iyi haftasını yaşadı.

Özellikle geçen hafta açıklanan beklenenden daha soğuk enflasyon verilerinin yatırımcıların FED’in faiz oranlarını artırmayı durdurabileceğine dair umut verici bir gösterge sağlamasının ardından yıl sonuna doğru borsalardaki coşkulu seyir sürüyor. 

👀 Ne Dediler? 

Oppenheimer baş yatırım stratejisti John Stoltzfus, “Hisseler konusunda olumlu görüşümüzü koruyoruz. ABD ekonomisi ılımlı bir hızda da olsa sürdürülebilir bir ekonomik genişlemeye devam ettikçe, son zamanlarda yaşanan rallilerin genişlemesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Boeing (BA) hisseleri, Deutsche Bank’ın şirketin “TUT” notunu “AL” seviyesine yükseltmesinin ardından 3%’e yakın yükseldi. Analistler, Boeing’in ivme kazanan hava aracı teslimatlarına dikkat çekerek, bu iyileşen performansının sürdürülebileceğini belirtti.

Microsoft (MSFT) OpenAI’ın eski CEO’su Sam Altman’ın teknoloji devinin yapay zekâ araştırma ekibinin yeni lideri olacağı açıklamasının ardından 1,5% yükseldi. 

Penn Entertainment (PENN) Bank of America’nın şirketin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükseltmesiyle 5% değer kazandı. 

Borsalar Haftaya Yatay Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC