Bültenler

Borsalar Haftaya Düşük İştahla Başlıyor

November 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Haftaya Düşük İştahla Başlıyor

ABD endeksleri Moody’sin ABD kredi notu görünümünü Negatif’e düşürmesi sonrasında haftaya düşüşle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,3%, S&P 500 0,4% ve Nasdaq 0,5% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, cuma günü piyasa kapanışı sonrasında yayınladığı raporda ABD hükümetinin “DURAĞAN” olan kredi notu görünümünü “NEGATİF”e düşürdü ve kredi notunu “Aaa” olarak teyit etti.

Öte yandan daha önce de gündeme gelen ABD hükümetinin borçlardan dolayı kapanma ihtimali yeniden konuşulmaya başlandı. Kongre’nin finansman tasarısını geçirememesi halinde ABD hükümeti Cumartesi günü kısmen kapanacak.

Makro takvimde ise salı günü açıklanacak ABD tüketici enflasyonu (TÜFE), FED’e ilişkin beklentilerde ve endeksin seyrinde belirleyici olacak.

👀 Ne Dediler? 

Infrastructure Capital Management CEO’su Jay Hatfield, ABD borcunun sıfır temerrüt riski olsa da, düşük kredi notu görünümünün, borcun yabancı yatırımcılar için çekiciliği üzerindeki etkisi açısından geçerli olmaya devam ettiğini söyledi:

Bütçe sürecimiz tamamen bozulduğu için ABD’nin notu düşürüldü. Sorunun asıl can alıcı noktası da bu; bütçeyi geçirmek için gerçek anlamda organize bir süreç yok. Bu, küresel fon yöneticilerinin kararlarını etkiliyor.”

📊 Hisse Hareketleri

Monday.com (MNDY) hisseleri, güçlü üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 10% ralli yaptı. Monday.com hisse başına 64 sent kâr ve 189,2 milyon dolar gelir bildirdi. Analistler, hisse başına kârın 21 sent, gelirin 182,5 milyon dolar olmasını bekliyorlardı.

Tyson Foods (TSN) hisseleri, dördüncü çeyrek gelirinin beklenenden daha zayıf gelmesinin ardından 3,3% düştü. Gıda ürünleri şirketi, analistlerin öngördüğü 13,71 milyar doların altında 13,35 milyar dolar gelir açıkladı. Şirket ayrıca önümüzdeki yıl gelirlerinin nispeten sabit kalmasını beklediğini de belirtti.

Roivant Sciences (ROIV) hisseleri, şirketin tahminlerin üzerinde ikinci çeyrek geliri açıklamasının ardından 2% yükseldi. Şirketin geliri, 27,1 milyon dolarlık konsensüs tahmininin üzerine çıkarak 37,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisine paralel olarak ilaç şirketi hisse başına 29 sentlik bir kayıp bildirdi. 

Borsalar Haftaya Düşük İştahla Başlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC